خلاصه خطبه های نماز جمعه قم مورخ 93/02/19 به امامت حضرت آیت‌الله حسینی بوشهری«دامت برکاته»

حضرت  آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در شبستان امام خمینی حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، اظهار کردند: دولت بخشی از انرژی‌ها را گران کرده است حتما مصلحتی دیدند و ما به این مسئله ورود نمی‌کنیم ولی عده‌ای کالاها را سلیقه‌ای گران می‌کنند.

ایشان افزودند: عده ای سوءاستفاده می کنند و برخی ها از مجموعه دولت کالاها را گران می کنند. این ملت تقاضای جدی از مسئولان دارد که با توجه به اینکه گرانی ها آزاردهنده است این مسئله را کنترل و مهار کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، در بخش دیگری از سخنان خود به روند پرونده فناوری هسته‌ای ایران اشاره کردند و افزودند: این روزها بحث مذاکرات هسته ای داغ است و در چند روز آینده به طور جدی در مورد سندی که می خواهند منتشر کنند مذاکره می کنند.

ایشان با بیان اینکه دشمنان در پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران در مسائل مختلفی از جمله درصد غنی سازی و راکتور آب سنگین اراک با ما اختلاف نظر دارند اظهار کرد: ما از عزیزان مذاکره کنندگان هسته ای به عنوان سربازان خط مقدم نظام همان گونه که مقام معظم رهبری حمایت می کنند، حمایت می کنیم اما به مذاکره کنندگان توصیه می کنیم که مراقب باشند کاری نکنند که دشمنان هوس کنند از خط قرمزهای ما عبور کنند.

آیت الله حسینی بوشهری نسبت به ورود برخی مسائل همچون حقوق بشر به پرونده مذاکرات هسته ای هشدار دادند و افزودند: الان زمزمه هایی به گوش می‌رسد که باید مسائل دیگر هم وارد صحنه مذاکره شود. ما به شدت هرگونه اقدامی برای وارد کردن سایر مسائل در مذاکرات هسته ای را از طرف این ملت و با بیان این ملت محکوم می کنیم.

نماینده مجلس خبرگان رهبری به دیدار اخیر معلمان نمونه سراسر کشور با مقام معظم رهبری اشاره کردند و بیان داشتند: رهبر معظم انقلاب  سه توصیه مهم به معلمان داشتند. اول اینکه معلمان ما نقش تعلیم و تربیت را عهده دارند که این نقش برجسته ای است.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه دادند: نقش دومی که مقام معظم رهبری برای معلمان ذکر کردند این بود که معلمان روش تفکر را به نسل جوان ما یاد بدهند که نسل جوان دچار سطحی نگری نشوند.

امام جمعه قم تاکید کردند: آموزش عملی رفتار و اخلاق رسالت سوم معلمان است که مقام معظم رهبری به آن اشاره کرده است.

آیت الله حسینی بوشهری بر لزوم توجه به آموزش سبک زندگی در مدارس تاکید کردند و افزودند: یکی از مواردی که  در سبک زندگی تاثیرگذار است این است که معلمان در مقاطع تحصیلی روی سبک زندگی کار کنند که دانش آموزان وقتی وارد دانشگاه شدند به مسائل دینی آگاه باشند.

ایشان افزودند: مقام معظم رهبری به وزارت آموزش و پرورش توصیه هایی داشتند که باید نصب العین مسئولان این وزارتخانه قرار گیرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه افزودند: سند تحول آموزش و پرورش باید عملیاتی شود و بایگانی نشود.

به فرموده آیت الله حسینی بوشهری بر اساس توصیه های مقام معظم رهبری نیروهای انقلاب خلاق و متدین در آموزش و پرورش بمانند و جناح بندی ها و دسته بندی های سیاسی در آموزش و پرورش راه پیدا نکند.

ایشان رعایت مرزهای الهی را مورد تاکید قرار دادند و افزودند: فطرت انسانها دینداری و دین باوری و عشق به ذات حق تعالی است ولی مسائلی در زندگی انسان رخ می دهد که از مرزهای الهی تعدی می کند و قدم در وادی گناه بر می دارد.

آیت الله حسینی بوشهری جهل و نادانی را یکی از دلایل عدم رعایت حدود الهی دانستند و تاکید کردند: انسانهایی که از شناخت لازم نسبت به وظایفشان برخوردار نیستند در باتلاق گناه و مرزشکنی  قرار می گیرند و بخش نسبتا قابل توجهی از آحاد جامعه ما که گاهی حجاب و عفاف را رعایت نمی کنند و مرتکب گناه می شوند به خاطر این است که در جایی رشد پیدا کردند که معارف دینی در آنجا کمتر بیان شده است.

امام جمعه قم فرمودند: هم سخنوران و هم رسانه های جمعی و کسانی که تریبون در اختیار دارند بخصوص متولیان امر فرهنگی باید در این زمینه کار کنند. نکند فردای قیامت همه ما مواخذه شویم که چرا معارف دین را بیان نکردیم و این انسانهایی که مرتکب گناه شدند را هدایت نکردیم.

ایشان دومین عامل در مرز شکنی حدود الهی را تقلیدهای کورکورانه و پیروی از دوستان ناباب دانستند و افزودند: مراقب باشیم چه کسانی با فرزندان ما دوست و همراه هستند.

آیت الله حسینی بوشهری در بخش دیگری از سخنان خود، فرا رسیدن سالروز میلاد امیرالمومنین(ع) را تبریک گفتند و افزودند: بالاترین مدال افتخار برای امیرالمومنین(ع) این است که علی با حق است و حق هم با علی است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور ادامه دادند: گاهی از زندگی خودمان شکوه می کنیم و از آنچه خدا برای ما مقدر کرده اظهار ناخرسندی می کنیم ولی نگاه امیرالمونین(ع) این طور نیست. ایشان فرمودند گواراترین زندگی را کسی دارد که از آنچه خدا نصیب او کرده است راضی است.

آیت الله حسینی بوشهری به نزدیک بودن ایام اعتکاف اشاره کردند و با تقدیر از دست اندرکاران امر معنوی اعتکاف در سراسر کشور اظهار کردند: چند سالی است که امر اعتکاف رونق خوبی پیدا کرده  و تاکنون سه جشنواره برای ترویج فرهنگ اعتکاف برگزار شده و امیدواریم مومنان بتوانند در این عبادت بزرگ الهی که به تعبیر مقام معظم رهبری نماد معنویت نظام است موفق شوند.

ایشان ادامه  دادند: خداوند متعال در مقابل هجمه های دشمنان ما آنچنان زمینه هایی در دین ایجاد کرد که اگر جوانان سرخورده شوند به پناهگاه مهمی مراجعه کنند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به نزدیک بودن 15 رجب سالروز وفات حضرت زینب (س) از این بانوی بافضیلت به عنوان قهرمان صبر و بردباری یاد کردند که می‌تواند الگوی زنان عالم باشد.

آیت الله حسینی بوشهری به سالروز لغو امتیاز تنباکو با فتوای آیت الله العظمی شیرازی اشاره کردند و افزودند: کار بزرگی در آن روز اتفاق افتاد و مردم جایگاه معنویت را دانستند.

امام جمعه قم با بیان اینکه محبت مراجع در دل مردم ما است افزودند: مردم ما تاکنون تجربه های گرانقدری در پیروی از فتوای مراجع داشتند و امیدواریم این مسیر ادامه یابد که سعادت و خوشبختی ما در پیروی از بزرگان است.

آیت الله حسینی بوشهری به 19 اردیبهشت روز بزرگداشت مرحوم شیخ کلینی صاحب کتاب کافی اشاره کردند و با بیان اینکه شیخ کلینی بزرگ مرزبان دینی است اظهار کردند: اینها بزرگانی هستند که تراث شیعه را حفظ کرده اند و در اختیار علمای ما قرار دادند و مرزبانان فکری ما هستند.

ایشان همچنین به فرا رسیدن روز جهانی خانواده اشاره کردند و اظهار داشتند: دنیای غرب دچار از هم پاشیدگی خانواده است و ما باید مراقب باشیم که این تهدیدها برای جامعه ما هشدار دهنده است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور اضافه کردند: گاهی در جامعه دینی ما دچار گسست خانواده‌ها هستیم که این مسئله خانواده نگران کننده است در حالی که اسلام به صله رحم و پیوند خانواده تاکید دارد.

 

Please publish modules in offcanvas position.