خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 93/07/04 به امامت حضرت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری«دامت برکاته»

حضرت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری«دامت برکاته» مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور فرمودند: بسیار مضحک است که آمریکا و برخی کشورهای عربی ابتدا گروه های تکفیری تروریست را به وجود بیاورند تا دولت سوریه را سرنگون کنند سپس علیه همان ها ائتلاف تشکیل دهند.
امام جمعه قم در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد با اشاره به اصول حاکم بر روابط اجتماعی اظهار کردند: نیازهای مادی و معنوی انسان را به سمت زندگی اجتماعی می کشاند ولی این نوع زندگی نیازمند ضابطه و قانون است وگرنه به هرج و مرج می انجامد.
ایشان افزودند: برای حاکم کردن قانون و ضابطه در جامعه نیازمند فرهنگ سازی هستیم زیرا اگر بخواهیم همه آحاد به این اصول پایبند باشند باید آنها را به صورت ارزش در جامعه نهادینه کرد و به صورت یک فرهنگ درآورد.
آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه ارزش ها شامل ارزش های درونی و رفتاری می شوند اظهار داشتند: ائمه اطهار(ع) در گفتار و رفتار خود، منشوری را تحت عنوان اصول و ضوابط اجتماعی برای ما تدوین کرده اند که برای رسیدن به آنها ابتدا باید شخصیت انسانی را به خوبی شناخت که آیا کاملا برگرفته از وراثت است یا تنها عوامل محیطی بر او تاثیر می گذارند. از نظر قرآن، شخصیت انسانی برگرفته از هر دو موضوع است.
ایشان با اشاره به عوامل رشد و پیشرفت شخصیت انسانی خاطرنشان کردند: انسان موجودی دارای ابعاد منفی و مثبت است؛ هم استعدادهای سلبی دارد و هم ظرفیت های مثبت به عبارتی هم می تواند به سمت خوبی گرایش داشته باشد و هم بدی تا آنجا که در روایات، انسان گاهی می تواند از فرشتگان برتر باشد و همین آدم، امکان دارد که آنقدر منحط شود که از حیوانات هم پست تر بشود
امام جمعه قم افزودند: در قرآن و روایات به عواملی اشاره شده که در صورت تحقق در نهاد آدمی و تقویت آنها، می توان به رشد و تکامل دست یافت؛ نخستین عامل مهم و تاثیرگذار، ایمان است که برای رسیدن به حرکت تکاملی و سالم، نقش آفرینی بسیاری دارد.
ایشان با بیان اینکه نقطه مقابل ایمان، کفر است بیان داشتند: اگر جامعه ای یا فردی بخواهد به سوی انحطاط پیش نرود و زوال را در پیش نگیرد، هیچگاه نباید به سمت کفر گام بردارد.
آیت الله حسینی بوشهری ایمان را عامل روشن شدن جهت و مسیر حرکت دانستند و افزودند: ایمان هدف و راه را تعیین می کند و به همین دلیل افراد بی ایمان نه هدف را می شناسند و نه راه رسیدن به آن را؛ بنابراین برای رشد شخصیتی، گریزی غیر از ایمان نیست.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم با بیان اینکه بکار بستن توانایی فکری دومین عامل رسیدن به تکامل و تعالی است خاطرنشان کردند: هرگاه این قدرت انسانی توانمند شود آنگاه می توان راه سعادت را نیز یافت؛ در روایات به فکر به عنوان عامل هدایت اشاره شده و در احادیثی هم می خوانیم کسانی که اندیشه ای رو به ضعف دارند معمولا گرفتار فریب می شوند.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور بیان داشتند: عمل صالح سومین عامل رسیدن به رشد و سعادت حقیقی است؛ وعده بهشت و قرب الهی در گرو ایمان و عمل صالح محقق می شود و همه خوبی ها و سعادت ها در همین راستا به دست می آیند.
ایشان در خطبه دوم به سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س)اشاره کردند و فرمودند: سیره رفتاری و عملی زندگی آن بزرگواران و سایر اهل بیت(ع) باید الگوی زندگی همه ما باشد.
آیت الله حسینی بوشهری همچنین سالروز آغاز هشت سال دفاع مقدس را یادآور شدند و افزودند: این هشت سال مقطعی مهم از تاریخ ماست هرچند نباید به عنوان یک حادثه صرفا تاریخی مورد بررسی قرار گیرد زیرا فرهنگی برای چگونه فکر کردن، چگونه عمل کردن و چگونه با دوست و دشمن تعامل برقرار کردن است.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با اشاره به عناصر کلیدی دفاع مقدس و لزوم بهره مندی از آنها در شرایط کنونی خاطر نشان کردند: تجربه ثابت کرده هرگاه به سراغ این عناصر رفته‌ایم پیروز شده‌ ایم که این عناصر هم شامل توکل و اعتماد به خداوند، خودباوری و پیروی از ولایت فقیه هستند.
ایشان تاکید کردند: چنانچه این خصوصیات همچنان در جامعه وجود داشته باشند، عاملی می شوند برای رساندن جایگاه ملت ایران به جایی که از پشت همین تریبون اعلام کنیم در این دنیای پر از غوغا و جنگ و خونریزی، رهبری و کشور ما لنگرگاه مطمئنی برای تمام انقلابیون و مستضعفان جهان هستند.
آیت الله حسینی بوشهری تصریح کردند: سلاح اصلی ملت ایران در هشت سال جنگ تحمیلی، ایمان به خداوند و امدادهای غیبی الهی بود.
ایشان با اشاره به الگو گرفتن مظلومان جهان همچون غزه از ملت ایران در مسیر مقاومت عنوان داشتند: مردم غزه در مقابل صهیونیست ها پیروز شدند ولی این پیروزی نتیجه اعتماد و اتکا به خداوند بود نه موشک و سلاح‌ های پیشرفته که دشمن صهیونیستی در اختیار داشت.
خطیب جمعه قم با تاکید بر اینکه روحانیون، هنرمندان، دانشجویان و به خصوص رزمندگانی که شاهد زنده جنگ هستند باید به زیبایی، دفاع مقدس را به تصویر بکشند بیان داشتند: این امر موجب می شود نسل های آینده فرهنگی الهام بخش داشته باشند؛ در دوران دفاع مقدس دشمنان و دوستان را به خوبی شناختیم و این کار را بر اساس واقعیت های موجود انجام دادیم به همین دلیل رهبر معظم انقلاب در دیدارهای خود بارها تاکید فرمودند که امروز هم سیاسیون و روحانیون ایرانی و تمام اقشار جامعه در معادلات جهانی نباید اختلاف و اشتباه محاسبه شوند.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به رویدادهای بین المللی و منطقه ای اشاره و تصریح کردند: حضور دکتر روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران سبب بیان مواضع روشن و شفاف ایران می شود و توطئه ها و نقشه های یک سال تبلیغات سوء دشمنان را خنثی می سازد، همزمانی این مسأله با مذکرات هسته ای هم سبب شده که بار دیگر اعلام کنیم دیدگاه ‌های رهبری در جای جای مذاکرات باید لحاظ و خطوط قرمز هم رعایت شوند زیرا نمی ‌توان با مصالح این ملت و مملکت شوخی کرد.
آیت الله حسینی بوشهری همچنین به ائتلاف ضد داعش به سرگردگی آمریکا و همراهی کشورهای عربی اشاره کردند و فرمودند: جای سوال است که داعش را چه کسی به وجود آورد و تجهیز کرد و آنها را سه سال علیه دولت قانونی سوریه به جنگ واداشت؟ آیا غربی ‌ها تصور می ‌کنند مردم دنیا برنامه ‌ریزی ‌های آنها را باور می ‌کنند؟ عملیات ‌هایی که توسط این ائتلاف در سوریه علیه تکفیری ‌ها صورت گرفته بسیاری از زیرساخت ‌های این کشور را نابود کرده و همچنین در عراق هم نظامیان را مورد هدف قرار داده است؛ مضحک اینجاست که تکفیری ها در کشورهایی همچون عربستان آموزش می بینند که علیه دولت قانونی سوریه بجنگند و امروز ائتلاف علیه همان تروریست ها شکل می گیرد.
امام جمعه قم در پایان با اشاره به حوادث یمن و تسلیم دولت این کشور در مقابل انقلابیون عنوان داشتند: بر تدبیر انقلابیون یمن باید آفرین گفت زیرا شعارهای قومی و خاص مطرح نشده و دایره آن بسیار گسترده بوده است تا همه مردم زیر یک پرچم باشند.

 

Please publish modules in offcanvas position.