افتتاح مسجد اهل البیت دشتی94/01/20

 

باسمه تعالی

متن سخنرانی حضرت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری«دامت برکاته»

موضوع: خیرین مسجدساز از نگاه قرآن                                                  تاریخ: 94/01/20

مکان: شهردشتی

 

 

لا حَولَ وَ لا قُوَّةَ الّا بِاللهِ العَلِیِ العَظیِم، حَسبُنَا الله وَ نِعمَ الوَکیِل، نِعمَ المَولی وَ نِعمَ النَّصیِر.

اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیطَان الرَّجِیم بِسمِ اللهِ الرَّحمَنِ الرَّحِیم.

«الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِين بَارِء الْخَلَائِقِ أَجْمَعِينَ، باعِثِ الْأَنْبِيَاءَ وَ الْمُرْسَلِين ثُمَّ الصَلاةُ و السَّلامُ عَلَى سَيِّدِنَا وَ نَبِيِّنَا حَبیبِ إلِهِ العالَمین أبِی‌القاسِم مُحَمَّد (ص) وَ عَلَى آلِهِ الطَّيِّبِينَ الطَّاهِرِينَ المَعصومین المُکَّرَمین الهُداةِ المَهدیّین و اللَّعنُ الدائِم عَلی أعدائِهِم أجمَعین مِنَ الآن إلی قِیامِ یَومِ الدِّین آمینَ یا رَبَّ العالَمین»

قال الله العظیم فی کتابه الکریم: « ما كانَ لِلْمُشْرِكينَ أَنْ يَعْمُرُوا مَساجِدَ اللَّهِ شاهِدينَ عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ بِالْكُفْرِ أُولئِكَ حَبِطَتْ أَعْمالُهُمْ وَ فِي النَّارِ هُمْ خالِدُون‏*إِنَّما يَعْمُرُ مَساجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ وَ أَقامَ الصَّلاةَ وَ آتَى الزَّكاةَ وَ لَمْ يَخْشَ إِلاَّ اللَّه‏َ فَعَسى‏ أُولئِكَ أَنْ يَكُونُوا مِنَ الْمُهْتَدين‏»[1].

خداوند در قرآن کریم می‎فرماید ساخت و ساز مساجد، برای مشرکین نیست و ـ به تعبیر بنده ـ حق ندارند آجری روی آجر بگذارند. در ادامه آیه، خداوند ویژگی‎های سازندگان و خیران مسجدساز را بیان می‏کند؛ آن‎ها کسانی هستند که خدا را از عمق جان خود باور دارند و به روز رستاخیز معتقد هستند. ویژگی دیگر آنان برپا داشتن نماز هستند. به تعبیر روشن‎تر زمینه‏ای فراهم می‏کنند که جامعه اسلامی و دینی، به سمت نماز سوق داده شود. از ویژگی دیگر این افراد می‎توان به پرداخت زکات و ترس از خدا اشاره کرد. لذا خداوند درباره آنان می‎فرماید امید است که مورد هدایت قرار گیرند.

 امیدی که از ناحیه خداوند است با امید ما خیلی متفاوت است؛ لذا خداوند می‏گوید که امید است اینگونه افراد که دارای ویژگی‏های بالا هستند، در مسیر هدایت الهی قرار گیرند. لذا این افراد زمانی که از کار خیر فراغت پیدا می‎کنند، به کار خیر دیگری مشغول می‎شوند. به تعبیر روشن‏تر چون « الْخَلْقُ عِيَالُ اللَّهِ»[2] برای مردم که عِیال خدا محسوب می‏شوند، خدمت می‏کنند.

 تقاضای بنده از شما عزیزان این است که مساجد کانون یک‏دلی، وحدت و باهم بودن است و نه کانون افتراق؛ لذا چه زیباست که برادران اهل سنت و برادران شیعه با یکدیگر ارتباط گرم داشته باشند و نشان بدهند که همیشه همراه یکدیگر و باهم هستند. مسجد خانه خداست و در خانه خدا جای توحید، یگانگی و همدل بودن است. در روایتی از پیامبر اکرم(ص) آمده است « مَنْ وَقَّرَ مَسْجِداً لَقِيَ اللَّهَ يَوْمَ يَلْقَاهُ ضَاحِكاً مُسْتَبْشِرا»[3]؛ کسی که مسجد را تکریم و تجلیل کند، فردای قیامت در حالی که خندان و بشارت دهنده است، خداوند را ملاقات خواهد کرد.

نکته دیگری که باید خدمت شما عزیزان عرض نمایم این است که نسل جوان ما، نیاز به کار فرهنگی دارد، لذا باید با کار فرهنگی گسترده مانند آشنایی با مفاهیم دین و آشنایی با قرآن، جوانان خود را حفظ کنیم. زیرا اگر جوان ما از مسیر درست خارج شد، خسران و ضرر آن متوجه همه ماست. لذا باید تلاش کنیم که جوانان را حفظ کنیم و بر روی کار فرهنگی و به خصوص در مسئله قرآن مانند حفظ و قرائت و آشنایی با مفاهیم دین، سرمایه‏گذاری کنید.

نکته سوم که قابل ذکر است این است که انقلاب حق بزرگی بر گردن همه ما دارد. در اطراف ما مسائل بسیاری وجود دارد که در پرتو رهبر عزیز انقلاب و همبستگی مردم این کشور از خیلی از مشکلاتی که دیگران به آن مبتلا هستند، محفوظ است. لذا از عزیزان اهل سنت و شیعیان تقاضا می‏کنم که برای حفظ و تداوم انقلاب و همراه با بودن رهبر عزیز انقلاب هم تلاش کنید.

در پایان از مسئولین محترم و کسانی که در راه اعتلای نام خداوند تلاش می‏کنند، بویژه برادر عزیزمان جناب آقای دکتر اختیاری و اخوان محترم  صمیمانه تقدیر و تشکر می‏نمایم.

«والحمد لله رب العالمین»[1] . «التوبة»: 18 و 17.

[2] . الکافی، ج2، ص164.

[3] .  بحارالانوار، ج7، باب15، ص304.

Please publish modules in offcanvas position.