اداره نهاد عظیم حوزه نیازمند مشارکت اساتید است. 93/03/10

http://www.bushehri.net/images/busshehri/zaman%2024.jpegمدیر حوزه های علمیه کشور با اشاره به نقش بی بدیل اساتید در عرصه تعلیم و تربیت طلاب، فرمودند: اداره نهاد عظیم حوزه نیازمند مشارکت اساتید است. 

حضرت آیت‌‌الله سید هاشم حسینی بوشهری «دامت برکاته»، در شانزدهمین اجلاسیه اساتید سطح عالی و خارج حوزه علمیه قم، نقش اساتید حوزه را کلیدی و بی بدیل عنوان کردند و بیان داشتند: اساتید نقش مهمی در راستای تربیت و تعلیم طلاب برعهده دارند.

ایشان تشکیل کمیسیون های مختلف حوزه را برای برگزاری با شکوه  تر اجلاسیه  اساتید ضرروری دانستند وافزودند: اداره حوزه  علمیه نیازمند مشارکت  مسئولان و اساتید است؛ در چنین شرایطی  کارها با سرعت و کیفیت بیشتر و بهتری پیش می رود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشورکارهای  انجام شده در حوزه در راستای رسیدن به حوزه مطلوب اشاره کردند و بیان کردند: درباره حوزه دیدگاه های مختلفی وجود دارد؛ نخستین دیدگاه در این عرصه این است که حوزه ای بدون تحرک و راکد باشد و همان برنامه ها گذشته بدون تغییری ادامه یابد و هیچ قدمی درراستای تحول در حوزه برداشته نشود.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان این که چنین دیدگاهی با تحول درحوزه مخالفت می‌کنند خاطرنشان کردند: دسته دیگر در مقابل این دیدگاه قرار دارند. این دیدگاه که دیدگاه افراطی است، معتقد است حوزه باید به سمت حوزه مدرن برود.

ایشان افزودند: ما معتقدیم که حوزه هم نباید در جا  زده و هم نباید به سمت دانشگاهی شدن پیش رود؛ به این معنی که اصالت های حوزه و سنت ها اصیل آن که پس از قرن ها آزموده شده است در بعد علمی، اخلاقی و دست آوردهای گذشته حفظ شود.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم توفیقات امروزه حوزه را مدیون گذشته و سابقه حوزه  دانستند و تصریح نمودند: ما باید به گذشته خود افتخار کنیم و از آنچه موجب موفقیت حوزه بوده،  صیانت نماییم. حوزه امام صادق علیه السلام چطور می تواند گذشته خود را نادیده بگیرد؟

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تإکید بر این که حوزه منهای  گذشته, حوزه نیست، افزودند: البته باید بر این مسئله تأکید کنیم که حوزه گذشته منهای پیشبینی نسبت به آینده،  نمی تواند حوزه پایداری باشد. حوزه باید از بالا دوردست ها را رصد کرده و برای آن برنامه داشته باشد.

ایشان ادامه دادند: حوزه باید تلاش کند نیازها و ضرورت ها را رصد کرده و متناسب با آن برنامه ریزی کند؛ نه در این زمانه به  گونه ای حل شود که  استقلال و همه چیز خود را از دست بدهد.

عضو خبرگان رهبری حضور منفعلانه نسبت به فرهنگ جامعه را آسیبی در پیش روی حوزه دانستند وفرمودند: اگر حوزه ای اسیر فرهنگ حاکم بر جامعه و رویدادها شود؛ محکوم به  نابودی است.

Please publish modules in offcanvas position.