ارزیای کلی آیت الله حسینی بوشهری از وقایع اخیر جهان اسلام و راه نجات مصر92/05/28

http://h-bushehri.ir/images/zaman0mohammadrezapoor/1/1444444.jpgمعاون جامعه مدرسين حوزه علميه قم فرمودند: شرایطی که امروز بر جهان اسلام می گذرد، بسیار ناگوار بوده و انسان به این نکته پی می برد که توطئه ای حساب شده و هدفدار، جهان اسلام را نشانه رفته است. دشمن صهیونیستی به عنوان طراح اصلی حوادث اخیر با کمک برخی مرتجعین منطقه، توطئه هایی را در مصر، عراق و لبنان با هدف شعله ور کردن فضای کشورهای اسلامی طراحی کرده است.

رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی در حال انتقام گیری از رخدادهای حرکت بیداری اسلامی هستند و قصد مصادره آن را به سود  خود دارند و متاسفانه به دلیل عدم آگاهی مسئولان و نخبگان این کشورها و به ویژه آنچه در مصر رخ می دهد، ما معتقدیم دشمنان در نیل به پیروزی قرار دارند.

مشکلات موجود در مصر حاصل رودررویی مردم با مردم از یک سو؛ و مردم و ارتش این کشور در سوی دیگر است.

آن حرکت انقلابی مردم که منجر به سرنگونی فرعون مصر شد، امروز تبدیل  به مسئله رویارویی، کشتار و از بین رفتن تمام آمال ها و آرزوهای مردم پس از انقلاب شده است.


جامعه الازهر مصر در این شرایط مسئولیت سنگینی را بر عهده دارد؛ آن ها باید در این زمینه نقش تاریخی ایفا کنند.

مسئولان الازهر، علما و احزاب سیاسی مصری باید به جای جانب داری از گروهی در برابر گروه های دیگر، نقش وحدت گرایانه را ایفا کنند تا این آتش شعله ور شده را خاموش کنند در غیر این صورت حوادث تلخی پیش بینی می شود.

تداوم وضعیت فعلی، ضامن آینده روشنی برای مصر و مردم این کشور ندارد؛ طرف های ماجرا باید به دوراندیشی برسند که با اعلام بیانیه و خشونت موفقیتی کسب نخواهند کرد.

محور توافقات اصلی باید پایبندی ارتش مصر و تمام احزاب و گروه های سیاسی به صندوق های آرای مردم در یک فضای غیرملتهب باشد.در نخستین اقدام باید تمهیداتی اندیشیده شود که فرصت جدیدی با محوریت آرا و نگاه مردم مصر ایجاد شود.

طرف های مصری باید به این نکته توجه داشته باشند که کشمکش های خیابانی و کشت و کشتارها تعیین کننده سرنوشت حکومت نیست.مصر باید انتخابات را پیش از موعد مقرر در فضای بدون التهاب برگزار کند و به نظرمی رسد غیر از این راهی برای خاموش کردن آتش خشونت و کشتار در این کشور وجود ندارد چرا که در صورت تدوام کشتارها، شاهد جنگ داخلی خواهیم بود که در این صورت خسارت های بسیاری به زیرساخت های این کشور وارد و فجایع ناپسندی  برای مردم بوجود می آید.

ایشان در پایان فرمودند: سازمان کنفرانس اسلامی به مسئله مصر ورود پیدا کند

به عقیده بنده سازمان کنفرانس اسلامی باید ورود جدی به مسئله و حوادث مصر داشته باشد؛ همچنین باید هیئت هایی از کشورهای اسلامی به عنوان خیرخواه این کشور، برای رفع اختلاف و برقراری آرامش نقش فعال تری را ایفا کنند.

Please publish modules in offcanvas position.