اساتید اجازه مطرح شدن شبهات عقیدتی طلاب را بدهند 93/07/20

http://www.bushehri.net/images/41/658%206.jpgمعاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  با بیان اینکه اساتید، باید نسبت به معارف و باورهای طلبه‏‎ها دغدغه داشته باشند، فرمودند: استادی که بگوید ما فقط مأمور درس دادن هستیم و کاری به رفتار طلبه نداشته باشد، در رسالت استاد بودن خود باید تردید کند، چرا که فقط به القای یک سلسله اصطلاحاتی عمل کرده است.

حضرت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری «دامت برکاته» در مراسم فارغ التحصیلی دوره هشتم تربیت مدرس حوزه علمیه قم  تصریح کردند: اساتید علاوه بر آموزش به طلاب باید اوقات فراغت برای اهتمام به امور پژوهشی نیز داشته باشند.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشوربا اشاره به اینکه حوزه علمیه قم اساتید زیادی دارد و فعالیت این مرکز تخصصی باید با محوریت اعزام اساتید به شهرستان‎ها باشد، اظهار داشتند: فارغ التحصیلان این موسسه باید توجه به فلسفه حضور در این مرکز داشته باشند که هدف آن تدریس در مدارس شهرستان‎ها می‎باشد.

معاون جامعه  مدرسین با انتقاد از جذب فارغ التحصیلان حوزه در نهادهای غیر حوزوی در شهرستان‎ها، ابراز داشتند: فارغ التحصیلان حوزوی که به شهرستان‎ها برای تدریس در مدارس علمیه اعزام شوند، شایسته نیست جذب نهادهای دیگر شوند و هیچ سهمی یا وقت اندکی برای حوزه نماند.  

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه حوزه‎های شیعه در این عصر باید بدرخشند، فرمودند: امروز دشمنان از طریق تبلیغات زهرآگین و سایت‎ها به دنبال ترویج شبهات و تضعیف دین هستند به همین دلیل باید حوزه‎ها جدی‎تر  و شاداب‎تر از گذشته در زمینه علم و معنویت حرکت کنند. 

ایشان با تأکید بر اینکه وظایف اصلی حوزه بر دوش اساتید است، ابراز داشتند: ارتباط با طلاب را باید جدی گرفت و اساتید باید مشاور امین طلاب باشند.

امام جمعه قم افزودند: یک استاد می‎تواند آسیب ها و نقاط قوت طلاب را بررسی کند و با مدیران مدارس مطرح کند تا افرادی که نیاز به رشد بیشتر دارند زمینه حضور آنها در عرصه‎های بالاتر فراهم شود.

آیت الله حسینی بوشهری با تأکید بر این که اساتید باید به طلاب میدان عمل و اجازه پرسش دهند، فرمودند: اساتید باید به شبهات عقیدتی طلاب پاسخ دهند، چرا که اگر امروز طلبه توجیه نشود و شبهات وی رفع نشود؛ فردا در مقابل چهار سؤال دانشجو و دیگران نمی تواند پاسخگو باشد و  دچار واگرایی و تسلیم می‎شود.   

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه توصیه‎های خود به اساتید، فرمودند: طلاب را در حضور دیگران تشویق کنید و تذکرات را به صورت خصوصی با آنها مطرح کنید.

ایشان افزودند: حضور و رفتار و پوشش اساتید مورد الگوگیری طلاب است و به همین دلیل باید از سوی اساتید در این زمینه اهتمام صورت گیرد.

مدیر حوزه‎های علمیه سراسر کشوربا تأکید بر اینکه خروجی مرکز تخصصی تربیت مدرس باید انسان های خلاق، علاقه مند به بحث و درس، مفید برای جامعه و خدمت گزاری به اسلام و انقلاب باشند، اظهار داشتند: امروز مباحثه در حوزه کم رونق است و این مرکز تلاش کند تا این سنت قدیمی حوزه را راه اندازی کند. 

معاون جامعه مدرسین در ادامه با انتقاد از اینکه طلاب علاقه زیادی برای کارهای پژوهشی ندارند، تصریح کردند: امروز کار پژوهشی طلبه جدی نیست.

آیت الله حسینی بوشهری در پایان با بیان اینکه طلاب را از کار کردن حین علم آموزی پرهیز دهید، فرمودند: طلاب را باید مطابق اهداف آینده تربیت کنیم و آنها را دائم به حضور در مساجد و امکان عمومی تشویق کنید تا با مردم مرتبط باشند.

Please publish modules in offcanvas position.