اسلام و مسیحیت بازیچه نیستند 92/08/14

http://www.bushehri.net/images/busshehri/15/lll_178850.jpgتندروی‌ها و کج روی‌هایی که از سوی ناآگاهان، به اسم اسلام (تکفیری ها) و مسیحیت(گروه‌های نژاد پرستی و قرآن سوزان) انجام می‌گیرد، محکوم است؛ اسلام و مسیحیت نباید بازیچه دست این افراد و گروه ها قرار گیرند. 

حضرت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، مدیر حوزه های علمیه کشور، عصر روز گذشته در نشست مشترک با اسقف کلیسای بابتیس گرجستان و هیئت همراه فرمودند: اگر جهان امروز با چند میلیارد جمعیت، همه پیرو ادیان الهی بودند و فرامین دینی خویش را رعایت می‌کردند، بدون شک، جهان امروز، جهانی عاری از جنگ، نزاع، چپاول و خونریزی بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزودند: تفکر شیعه می گوید، هرچه ارتباطات بین علما و صاحبان ادیان الهی بیشتر شود به سود بشریت بوده و جوامع آرامش بیشتری خواهند داشت.

ابراز خرسندی اسقف کلیسای بابتیس

در ادامه این نشست صمیمی، اسقف اعظم کلیسای بابتیس گرجستان، ضمن ابراز خرسندی از حضور خود در ایران به ویژه شهر قم، در سخنانی اظهارداشت: آن چه امروز به نجات بشریت می‌انجامد، علم افزایی و ارتقای آگاهی های دینی است.

دکتر مالخاز تصریح کرد: جایی که علم نباشد، بدون شک تاریکی جای آن را خواهد گرفت. در تاریخ و گذشته ما نشان می دهد این تاریکی وجود داشته و زمانی که روشنایی و علم نباشد، قطعاً نمی‌توان شناخت قابل قبولی از خدا و دین پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ نزاع ها و خونریزی های که به اسم دین خدا رقم خورد بین مسلمانان و مسیحیان رخ داد که این اتفاق‌ها محصول عدم علم و تاریکی بوده است، که ربطی به دین و خداوند نداشت.

عذرخواهی از مسلمانان

اسقف کلیسای بابتیس مسیحیان گرجستان بیان داشت: من همیشه وقتی با مسلمانان ملاقات می کنم و یا در جلسات آنان حضور می‌یابم، بابت ستم‌های متعددی که از سوی مسیحیان به مسلمانان روا داشته شده عذرخواهی می کنم و از آنان می خواهم که این کج رفتاری‌ها و تندروی‌های ناشی از عدم آگاهی را به پای مسیحیت نگذارند.

وی با بیان این که دیگر آن دوران سیاه کاری به پایان رسیده و جای خود را به آگاهی، دانش افزایی و رسیدن به روشنایی و نور داده گفت: ما امروز در این شهر و این مکان حضور داریم تا ثابت کنیم که به دنبال تحول و نزدیکی میان دو دین بزرگ الهی اسلام و مسیحیت هستیم.

رسالت بزرگان اسلام و مسیحیت

دکتر مالخاز افزود: امروز رمز موفقیت و رسیدن به روشنایی، تنها در حیطه کار علما و بزرگان این دو دین الهی است که باید پیش قدم شوند و هم‌دیگر را یاری رسان باشند.

وی که به دعوت موسسه آل البیت (ع) وابسته به دفتر حضرت آیت الله سیستانی چند روزی را در ایران سپری کرده، ادامه داد: گرجستان کشور کوچکی با مردمانی علاقه مند است؛ به طوری که طی سالها با تلاش، کوشش و آگاهی بخشی، امیدهای بزرگی را از جمله نزدیکی بیش از پیش پیروان دو دین بزرگ الهی (اسلام و مسیحیت) را در میان جامعه به جریان انداختیم.

تشیع را با همه وجود حس کرده ایم

وی تصریح کرد: ما امروز اینجا نیامده‌ایم که شیعه را بشناسیم، چرا که ما شیعه را قبل از حضورمان به ایران می شناختیم و در سفر به نجف اشرف و کربلا، تشیع را با همه وجود حس کرده‌ایم، امروز به دنبال چگونگی نزدیک تر شدن اسلام و مسیحیت هستیم.

دکتر مالخاز تاکید کرد: وقتی ما به دعوت موسسه جهانی ال البیت (ع) آماده سفر به ایران شدیم، هدف خود را می دانستیم و آمدیم تا دست پر برگردیم.

سعادت حضور در حرم امام حسین(ع)

اسقف اعظم کلیسای بابتیس مسیحیان گرجستان ادامه داد: وقتی که من به سرزمین‌های مقدس نجف و کربلا مشرّف شدم و به حرم امام حسین(ع) رفتم، متوجه شدم که چه سعادتی نصیبم شده است.

وی افزود: آن چه مسلم است و موجب می شود تا تعاملات ما به نتیجه برسد، رابطه‌ای دوطرفه است، لذا از شما رسماَ دعوت می کنیم که به کشور گرجستان به میزبانی کلیسای بابتیس سفر کنید.

سخنان دوباره آیت الله حسینی بوشهری

پس از سخنان اسقف اعظم کلیسای بابتیس مسیحیان گرجستان، آیت الله حسینی بوشهری در سخنانی گفت: برقراری چنین ارتباطات و تعاملات دوطرف بدون شک به مصلحت بشریت امروز است.

مدیر حوزه های علمیه کشور افزود: علما هر تصمیمی که بگیرند، بدون هیچ وقفه ای در فضای عمومی جامعه تاثیرات خود را می‌گذارد، بنابراین وحدت علما، وحدت مردم و جوامع را به دنبال دارد.

مخالفت های علنی اسقف کلیسای بابتیس با تندروی ها

در ادامه این نشست مشترک، معاون بین الملل حوزه های علمیه در سخنانی با اشاره به مخالفت های رسمی و علنی اسقف کلیسای بابتیس گرجستان با تندروی‌های برخی افراد در جامعه غربی، اظهارداشت: نقش شما در اصلاح برخی از امور دینی و تلاش برای نزدیکی دو دین بزرگ اسلام و مسیحیت بر کسی پوشیده نیست.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی افزود: ما معتقدیم زمانی که حضرت مهدی (عج) به عنوان منجی عالم بشریت ظهور می‌کنند، حضرت عیسی(ع) به عنوان یکی از پیامبران بزرگ الهی، با حضرت مهدی(عج)، برای برقراری قسط و عدل ظهور خواهند کرد.

همکاری ها را از همین امروز آغاز کنیم

وی ادامه داد: با توجه به این که در آینده رهبران دو دین بزرگ الهی اسلام و مسیحیت در جهان ظهور کرده و قسط و عدل را در جهان اجرا می‌کنند، چرا ما به عنوان نمایندگان این رهبران الهی همکاری خویش را از همین امروز آغاز نکنیم؟

معاون بین الملل حوزه های علمیه با بیان این که درگیری هزاران ساله یهودیان با مسیحیان همچنان ادامه دارد، بیان داشت: با توجه به این که مسیحیت نزدیک ترین دینی که به خود می‌بیند، اسلام است و در قرآن ما هم آمده که نزدیک ترین دین به اسلام که به روشنی حق و حقیقت را می پذیرد، دین مسیحیت می‌باشد پس چرا همکاری‌ها را از امروز شروع نکنیم؟

موضوعات مشترک

حجت الاسلام والمسلمین زمانی خاطرنشان کرد: مسائل و موضوعات متعددی می تواند موضوع همکاری میان علمای مسیحیت واسلام باشد ، این موضوعات می‌تواند در قالب جلسه از سوی بزرگان به رسمیت شناخته شود.

وی در ادامه افزود: ما موضوعات مشترک بسیار زیادی داریم که می‌تواند محورهای همکاری ما باشد، از جمله این زمینه‌ها می‌توان به هر دو درصدد هستیم جهان را از الحاد و شرک به سوی خدا پرستی دعوت کنیم، ترویج فضایل اخلاقی، ایجاد صلح و امنیت جهانی، استقرار عدالت و مبارزه با ظلم ستیزی، عقل‌گرایی، علم‌گرایی و مقابله با خرافاتی که امروز به اسم ادیان در جهان شکل گرفته، اشاره کرد.

زمینه های همکاری

معاون بین الملل حوزه های علمیه ادامه داد: ما می توانیم با تعامل بیشتر و دو طرفه برای ترویج و علمیاتی سازی موضوعات کلان فوق الذکر همکاری مشترک خود را در قالب برپایی همایش های مشترک در ایران و گرجستان، نشر مقالات مشترک پیرامون موضوعات مطرح شده بر اساس دیدگاه های دو دین همزمان با هم در هر دو کشور، اعزام محققان برای آشنایی با حقیقت مسیحیت و اسلام، مبارزه با جریان های ضد الهی و دینی همچنین کمک به جوامع مستضعف و ستمدیده، انتشار بیانیه های رسمی در راستای موازین مشترک و انجام مصاحبه درراستای مبارزه با برنامه های ضداخلاقی که از سوی شبکه های ماهواره ای پخش می شوند، صدور بیانیه های بین المللی و جهانی، اعزام هیئت های علمی و مذهبی به مجامع بین المللی و... از جمله طرح های مدنظر این معاونت برای ارائه می باشد.

نظر پایانی مدیر حوزه های علمیه

در ادامه مدیر حوزه های علمیه کشور ضمن تایید سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین زمانی، فرمودند: مطالب عرضه شده می تواند به عنوان صورتجلسه نشست اول مطرح شود، ولی برای انجام و اجرای آن در سفری که به گرجستان خواهیم داشت و پاسخ به حضور امروز اسقف کلیسای بابتیس می باشد، نهایی خواهیم کرد.

تایید سخنان معاون بین الملل حوزه

همچنین اسقف کلیسای بابیتیس مسیحیان گرجستان با تایید سخنان معاون بین الملل حوزه های علمیه، گفت: این اقدام پیشنهاد بسیار خوب و عالی است، ولی باید به صورت رسمی نوشته و در سفری که به گرجستان خواهید داشت، به عنوان دومین نشست مشترک به امضا برسد.

اهدای هدایا به هیئت کلیسای بابتیس

بر پایه این گزارش، در پایان این نشست، هدایایی از سوی حضرت آیت الله حسینی بوشهری به هیئت کلیسای بابتیس گرجستان اهدا شد.

Please publish modules in offcanvas position.