اگر از ابعاد چند وجهی عاشورا غفلت کنیم دچار خسران شده‌ایم92/08/11

http://www.bushehri.net/images/namazjome/IMAGE635092476416562500.jpgامام جمعه این هفته قم فرمودند: حقیقتا اگر بخواهیم تعریف کوتاهی از عاشورا ارائه دهیم باید بگوییم عاشورا فرهنگی به جامعیت اسلام دارد.
حضرت آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد با اشاره به سیره ائمه اطهار(ع) در گرامیداشت عزاداری عاشورا اظهار کردند: حقیقتا اگر بخواهیم تعریف کوتاهی از عاشورا ارائه دهیم باید بگوییم عاشورا فرهنگی به جامعیت اسلام دارد.
ایشان افزودند: تمام مفاهیم اسلامی و دینی در عاشورا متجلی شده و این حادثه عظیم چنین جایگاهی دارد؛ اگر از ابعاد چند وجهی عاشورا غفلت کنیم دچار خسران و ضرر شده‌ایم زیرا عاشورا تک بعدی نیست.
امام جمعه قم با بیان اینکه نخستین معماران فرهنگی عاشورا را باید به درستی شناخت خاطرنشان کردند: بر این باوریم که اهل بیت(ع) برای نخستین بار چنین کاری انجام دادند؛ از شخص نبی مکرم اسلام(ص) تا امام سجاد(ع)، زینب کبری(س) و سایر معصومان(ع) تلاش کردند تا عاشورا فراموش نشده و از خطر تحریف مصون بماند.
معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کردند: اهل بیت(ع) در طول تاریخ فعالیت‌های فراوانی انجام دادند تا عاشورا همچنان ماندگار بماند؛ در این صورت بود که پیام‌های عاشورا در جای جای تاریخ باقی مانده و بیداری و استقامت ملت‌ها به ویژه شیعیان و در نهایت انقلاب اسلامی ایران گوشه‌ای از درس‌آموزی از عاشورا محسوب می‌شوند.
آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به اقدامات اهل بیت(ع) در این راستا عنوان داشتند: فعالیت‌های آن بزرگواران عاطفه‌ها را به عاشورا گره زد تا انسان‌ها بر اساس فطرت خود عاشورا را درک کنند؛ تاکید بر گریستن و گریاندن در ایام محرم و صفر در همین راستا صورت گرفته است.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به برخی روایات اسلامی در مورد عزاداری امام حسین(ع) تصریح کردند: گفته شده که همه چشم‌ها در روز قیامت گریان خواهند بود مگر چشمی که بر مصیبت حسین(ع) گریه کرده باشد؛ مرثیه‌سرایی نیز از دیگر ابزارهای مهم برای جاودانه کردن عاشوراست و در این میان مرثیه‌سرایان و مداحان باید مراقب باشند تا در مسیر صحیح گام بردارند.
ایشان  توصیه به زیارت حسین بن علی(ع) را از دیگر سفارشات ائمه اطهار(ع) به شیعیان دانستند و افزودند: این کار برکات فراوانی دارد از جمله اینکه موجب تامین رزق، طولانی شدن عمر و دفع شدن بلاها می‌شود؛ در کمتر مناسبتی از ایام اسلامی زیارت امام حسین(ع) وارد نشده است؛ در نیمه شعبان، شب‌های قدر، اربعین، عاشورا و شب و روز جمعه از جمله این ایام هستند.
حضرت آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری با بیان اینکه قرائت زیارت امام حسین(ع) واجب کفایی است خاطرنشان کردند: وظیفه همه شیعیان احیای عاشوراست زیرا ارزش‌های انسانی و دینی در سایه عاشورا حفظ می‌شوند.

Please publish modules in offcanvas position.