اگر علما نبودند مردم زیربار شبهات و انحرافات توان مقاومت نداشتند94/12/21

http://bushehri.net/images/01/20/200000/IMG01181325.jpgحضرت آيت الله سيد هاشم حسيني بوشهري «دامت برکاته» مدیر حوزه های علمیه کشور، دیشب در مراسم هشتمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی فاضل لنکرانی که در مسجد اعظم قم برگزار شد گفتند: انسان در نظام خلقت دارای جایگاه رفیعی است؛ به حدی که قرآن کریم انسان را موجودی ممتاز خطاب کرده است.

ایشان افزودند: خداوند انسان را خلیفه الله و دارای کرامت خوانده است؛ خداوند انسان را گل عالم هستی گردانیده که با استعدادهایی که به او عطا نموده، حکمت الهی را در انسان متجلی کرده است.

مدیر حوزه های علمیه کشور فرمودند: از دیگر سو، انسان موجودی تک بعدی نیست، بلکه با قدرت عقل و اختیار به جایگاهی رفیع ارتقا یافته؛ خداوند به انسان عقل عطا کرده که اگر انسان با این قدرت عقل بر غریزه خود غلبه کند از ملایک نیز برتر خواهد شد و اگر برعکس شود از بهائم نیز کمتر خواهد بود.

ایشان اظهارکردند: انسان در سایه عقل می تواند به عالی ترین مراتب راه پیدا کند؛ عقل می تواند منشا عقاب و ثواب باشد؛ در قیامت، عده ای وارد دوزخ می شوند که وقتی از آنها در خصوص این سرنوشت سوال می شود، آنها بیان می کنند که ما از عقل خود استفاده نکردیم.

آیت الله حسینی بوشهری خاطرنشان کردند: پیامبران الهی برای دستگیری و هدایت بشر به زمین آمدند و پس از پیامبران، اوصیای الهی عهده دار پیامبران شدند و پس از اوصیا و در زمان غیبت امام غایب(عج)، علما که مرزبانان دین هستند، هدایت جامعه را به عهده دارند.

مدیر حوزه های علمیه کشور بیان کردند: اگر علما در جامعه حضور نداشتند مردم دین خود را از دست می دادند و زیربار شبهات و انحرافات و تهاجمات تاب و توان مقاومت نداشتند؛ شک جای یقین را در جامعه می گرفت و تواضع جای خود را به کبر می داد.

استاد سطوح عالي حوزه علميه قم با اشاره به ویژگی های آیت الله العظمی فاضل لنکرانی فرمودند: ایشان از بهترین شاگردان آیت الله العظمی بروجردی بودند که از 19 سالگی در درس ایشان حاضر شدند و در 24 یا 25 سالگی به مقام اجتهاد رسید و پس از درس، ایشان تدریس می کرد و به حدی این درس شیوا و جامع و قوی بود که صدها نفر در درس ایشان شرکت می کردند که در آن زمان باعث حیرت بسیاری از روحانیون بود که چنین جوانی چنین احاطه عجیبی به مباحث علمی دارد.

معاون جامعه مدرسین اظهارکردند: ایشان شخصیتی بود که پس از رحلتش، رهبر انقلاب فرمود، امروز حوزه علمیه یکی از بزرگترین استوانه های علمی خود و جامعه مرجعی بزرگ و پرنشاط و انقلابی و... را از دست داد.

آیت الله حسینی بوشهری بیان کردند: ایشان شخصیتی جامع الاطراف بود و در ابعاد علمی و دانشی جزو نوابغ عصر به شمار می آمد؛ ایشان نیم قرن در عالی ترین سطح تدریس کردند؛ و بسیاری از شخصیت های بزرگ امروز حوزه و نظام اسلامی از شاگردان ایشان هستند.

نماينده مردم شريف استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبري افزودند: کتاب «مدخل التفسیر»، «پاسداران وحی»، «اعجاز قرآن» و «تفصیل الشریعه» ایشان از بهترین کتاب های علمی حوزه است که امروز در عالی ترین سطح حوزه تدریس می شود؛ ایشان در محضر دو مکتب بزرگ آیت الله العظمی بروجردی و امام راحل و علامه طباطبایی رموز استادی و علمیت و اخلاق و عرفان و فلسفه را آموختند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه اظهارکردند: مرکز تخصصی که ایشان با نیت خالص بنا کردند، امروز چشم و چراغ حوزه است که واقعا خیال ما را بابت آینده حوزه آسوده کردند، زیرا مجتهدان بزرگی در این مرکز تحصیل می کنند که در آینده نزدیک به مجتهدان به نامی با تخصص های خاص مبدل می شوند.

ایشان با ذکر این مطلب که افتخار شاگردی این مرجع تقلید را داشته ام گفتند: از نزدیک شاهد بوده ام که علاوه بر توان اعجاب برانگیز علمی ایشان، این مرجع بزرگ دارای خلقی بسیار نیکو بودند که شاگردان، عاشق و شیفته ایشان بودند.

آیت الله حسینی بوشهری اظهارکردند: ایشان مرجعی مبارز بودند، در دورانی که امام و انقلاب به ایشان نیاز داشتند در سخت ترین شرایط به همراه فقهای جامعه مدرسین مرجعیت امام را امضا کردند تا حربه شاه از بین برود؛ ایشان همیشه نگران معیشت مردم بودند وبه خاطر مشکلات مردم شب ها نمی خوابید.

معاون جامعه مدرسين حوزه علميه قم عنوان کردند: آیت الله العظمی فاضل لنکرانی در زمانی که در تبعید بودند از فرط گرسنگی و فقری که شاه و دژخیمان او علیه ایشان تحمیل کردند، دوران سختی را پشت سر می گذاشتند؛ نقل شده است که ایشان شبی که حتی هزینه خرید یک نان را نداشتند به خداوند عرضه کردند که بارالها من به خاطر دین تو جهاد کردم و اگر چنین مقدر می کنی که مرا یاری کنی، مرا یاری کن؛ فردای آن روز وقتی که به کنار دریای بندرلنگه رفته بودند پیرمردی دوان دوان نزد ایشان آمده و گفته بود که شب گذشته پیامبر(ص) را در خواب دیدم که به من امر کردند که اگر به حج نمی روی پول حجت را به آقای فاضل بده و حج تو هم قبول خواهد بود.

Please publish modules in offcanvas position.