مسؤولان سیره رفتاری پیامبر را الگوی خود قرار دهند95/09/10

حضرت آیت الله حسینی بوشهری«دامت برکاته»،  فرمودند:اسلام(ص) از جمله ویژگی‌هایی چون دغدغه مندی نسبت به جامعه، تقویت کار خوب و تضعیف کار ناپسند در جامعه را به عنوان الگوی رفتاری خویش انتخاب کنند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه امروز در جمع زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی با بیان این‌که الگو و مدل سازی یکی از راه‌های تربیت انسان است، افزودند: انسان در مراحل مختلف زندگی نیاز به یک اسوه و الگو دارد تا بر اساس آن بتواند برنامه زندگی‌اش را تنظیم کند.

امام جمعه قم با تأکید بر این‌که در جهان امروز، وجود الگوها تحت عنوان استاندارهای جهانی برای تمام مصنوعات پذیرفته شده است، ابراز کردند: در زندگی هرچه الگو و اسوه انتخاب شده مناسب‌تر باشد، به همان تناسب انسان به سمت کمال و سعادت هدایت می‌شود و هرچه انسان نا‌آگاهانه از مجموعه یا فردی الگو برداری کند به همان تناسب در باتلاق گرفتار می‌شود.

خداوند در قرآن کریم به معرفی الگوهای مثبت و چهره‌های ارزشمندی مانند پیامبران، اولیاء الله و صالحان و همچنین به معرفی الگوهای منفی مانند ابوجهل و ابولهب می‌پردازد تا انسان‌ها مسیر الگو و اسوه‌های مؤمن و موحد را ادامه دهند و با شناخت نسبت به الگوهای منفی و عاقبت پیروی از مسیر آن‌ها، از آن‌ها دوری کنند.

نماینده مردم شریف استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری اظهار کردند: قرآن به عنوان نسخه شفا بخشِ انسان به معرفی انسان‌های موحد و ثابت قدمی می‌پردازد که در شرایط مختلف و متفاوت زندگی در مسیر خدا محوری استوار و ثابت قدم حرکت کردند؛ از حضرت نوح(ع)، ابراهیم(ع)، موسی(ع) و عیسی(ع) تا حضرت محمد(ص) که خداوند در قرآن به صراحت ایشان را به عنوان یک الگو معرفی می‌کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر این‌که ویژگی‌های رفتاری پیامبر(ص) باید برای نسل جوان و مسؤولان نظام به عنوان الگوی رفتاری قرار گیرد، خاطرنشان کردند: یکی از ویژگی‌های نبی مکرم اسلام(ص)، دغدغه مندی ایشان نسبت به جامعه است؛ پیامبر(ص) احساس راحتی محض نداشتند، از کنار مسائل و مشکلات جامعه به راحتی عبور نمی‌کردند و مدام نگران شرایط و انتخاب‌های جامعه و امّت اسلام بودند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه ادامه دادند: این ویژگی رفتاری پیامبر(ص) تأکید می‌کند که ما به عنوان یک مسلمان و پیروی اهل بیت(ع) باید افزون بر خودمان به دیگران و شرایط جامعه نیز توجه کرده و نسبت به آن‌ها دغدغه‌مند باشیم.

آیت الله حسینی بوشهری به یکی دیگر از ویژگی‌های پیامبر(ص) اشاره و عنوان کردند: نبی مکرم اسلام(ص) نعمت‌های الهی حتی نعمت‌های کوچک را بسیار بزرگ در نظر گرفته و همواره شکر آن‌ها را به جا می‌آوردند و در برابر مواردی که باب میل ایشان نبود نیز بدگویی نمی‌کردند؛ با این وجود برخی از انسان‌ها تا زندگی‌شان کمی دچار نوسان می‌شود زبان به شکوه و گلایه باز می‌کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های پیامبر اکرم(ص) این بود که ایشان فعالیت‌های خوبی که در جامعه رخ می‌داد را نه تنها تحسین می‌کردند بلکه اگر امکاناتی داشتند آن را در اختیار این کار خوب قرار داده و آن را تقویت و پشتی‌بانی می‌کردند.

نماینده مردم شریف استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری افزودند: ایشان همچنین اگر کار زشت و ناپسندی را در جامعه مشاهده می‌کردند افزون بر توبیخ و سرزنش آن کار، تمام تلاش خود را به کار می‌گرفتند تا آن کار زشت از جامعه محو و حذف شود.

پس از رحلت پیامبر(ص) عده‌ای با طرح یک شعار انحرافی عنوان کردند که قرآن برای انسان کافی است و نیازی به اهل بیت(ع) ندارند و در مقابل عده‌ای دیگر با غلو کردن نسبت به اهل بیت(ع) آن‌ها را تا سر حد خدایی بالا بردند.

گروهی از فلاسفه رمز سعادت انسان را «قانون مترقی» و گروهی دیگر «کارگزاران صالح» معرفی می‌کردند اما پیامبر اکرم(ص) با سفارش مسلمانان به چنگ زدن به قرآن و اهل بیت(ع) عنوان کردند که برای رسیدن به سعادت و کمال باید هردوی این موضوعات را در کنار هم استفاده کرد.

در کنار این دو موضوع، تمسک مردم نیز جایگاه ویژه‌ای دارد به گونه‌ای که اگر قانون مترقی یعنی قرآن و کارگزار صالح یعنی امام زمان در جامعه حضور داشته باشند اما مردم به دنبال آن‌ها نروند، سعادتی به دست نخواهند آورد

دیدگاه‌ها   

حسین زاده
#3 حسین زاده 1395-09-12 16:09
این نتیجه رییس جمهور نادان تحریم ها تمدید شدند ایران باید دست به تحریم متقابل بزنه وگرنه دنیا بی عرضگی ایران را فراموش نمیکنه
نقل قول کردن
ننگ
#2 ننگ 1395-09-12 03:59
تحریم های ایران ده سالدیگر تمدید شدترس از امریکا چه بر سر عزت این مسئولین آورده که دم برو بستند و خفه شدند
نقل قول کردن
سیدرزاق
#1 سیدرزاق 1395-09-10 07:07
خدا لعنت کند آن دست از مسئولین را که مال مردم را به چن اوردند و رحم نکردند خدایا به انها رحم نکن
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Please publish modules in offcanvas position.