چهار گام اساسی برای حوزه مطلوب/ حوزه پاسخگوی نیاز جامعه، نظام و محیط بین الملل باشد95/09/19

عضو شورای عالی حوزه های علمیه فرمودند: امروز حوزه در مقام پاسخگویی حضور دارد؛ باید پاسخگوی نیاز جامعه و نظام و محیط بین الملل باشد و در اولین گام در خود آسیب شناسی کند و تحولات بیرونی را رصد و آن را آسیب شناسی نماید.

حضرت آیت الله حسینی بوشهری«دامت برکاته»، پیش از ظهر دیروز در دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد، در مدرسه امام کاظم(ع) قم بیان کردند: امام حسن عسکری(ع) بیان فرمودند، اگر کسی به حق(اسلام اصیل) متوسل شد، عزیز خواهد شد و اگر کسی حق را رها کرد ذلیل خواهد شد.

ایشان در ادامه با اشاره به اهداف اجلاسیه افزودند: اجلاسیه جامعه مدرسین با دستور کار مشخص، از ماه ها قبل آغاز به کار کرده  و هر دوسال یک بار نیز این اجلاسیه با این شکل برگزار می شود و موضوع امسال در خصوص فرمایشات رهبری در خصوص «حوزه انقلابی، بایسته ها و راهکارها »است  که با چهار کمیسیون کار خود را دنبال می کند.

معاون جامعه و روحانیت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کردند: مدت ها است این کمیسیون ها تشکیل شده اند و روز گذشته جلسات پرباری برگزار شد و افرادی که در کمیسیون ها شرکت کردند، بر غنای این مباحث افزودند.

نکته مهم، آن است که حوزه علمیه ما باید در گام اول مسئولیت سترگ خود را شناخته و آگاه باشد؛ زیرا تا زمانی که جایگاه  و تاثیرگزاری خود را نشناسیم، نمی توانیم موفق باشیم؛ رهبر انقلاب اخیرا به تشریح این جایگاه پرداختند.

گام دوم، فراهم کردن زمینه های رسیدن به هدف و گام سوم نیز برنامه ریزی برای رسیدن به جایگاه روحانیت مطلوب است؛ گام چهارم نیز استمرار این حرکت تازمانی است که به هدف خود برسد.

حوزه باید از خود آغاز کند؛ زیرا عرصه ای که پیش روی روحانیت باز شده با گذشته متفاوت است؛ امروز حوزه ما در مقام پاسخگویی حضور دارد؛ حوزه باید پاسخگوی نیاز جامعه و نظام و محیط بین الملل باشد و در اولین گام در خود آسیب شناسی کند و دوم تحولات بیرونی را رصد  و آن را آسیب شناسی نماید.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کردند: امروزه حوزه در عرصه های تبلیغی و فرهنگی مرزبان است و در این جایگاه نباید صحنه را برای ورود دشمن رها کند؛ شرایط جدید از جمله فضای مجازی پیش روی ماست که باید در این عرصه مجهز باشیم.

حوزه باید روز آمدباشد؛ حوزه تکلیف گرا، بصیر، با سواد، دشمن شناس، مردمی و پشتیبان نظام اسلامی، فعال و نه منفعل، زمان شناس، نفوذ ناپذیر و تابع رهبری، همراه با مراجع عظام، استکبار ستیز و آینده نگر و دارای نقشه راه، حوزه موردنظر ماست.

آیت الله حسینی بوشهری خاطرنشان کردند: حوزه علمیه باید بتواند در بهترین زمان عکس العمل نشان دهد؛ به تعبیر رهبری که به جامعه مدرسین فرمود،‌حوزه ای می خواهیم که در هر مساله ای «لا و نعم» داشته باشد و این وظیفه حوزه به خوبی انجام شده و امیدواریم در آینده نیز چنین روندی انجام شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Please publish modules in offcanvas position.