حوزه های بزرگ نجف و قم ریزه خوار سفره علمیت مرحوم میرزای نائینی است96/05/28


عضو خبرگان رهبری گفتند: سخن گفتن از عالمی همچون میرزای نائینی سخت و دشوار است؛ چراکه از یک سو بیان فضیلت و مکارم اخلاقی آنهم در رابطه با چهره علمی ماندگاری که از تا امروز مانند مشعلی فروزان رهرو جویندگان علم و دانش بوده است.

مراسم گرامیداشت مرحوم میرزا آیت الله محمدحسین نایینی شامگاه پنج شنبه در رواق حضرت فاطمه(س) امامزاده سلطان سیدعلی(ع) نائین، باحضور آیت الله حسینی بوشهری، مسئولین و قشرهای مختلف مردم برگزار شد.

در این مراسم حضرت آیتالله حسینی بوشهری«دامت برکاته» عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری امام جمعه قم ضمن گرامیداشت روز قهرمانان آزاده، شهادت شهید محسن حججی و شهدای هشت سال دفاع مقدس فرمودند : میرزای نائینی عالمی فقیه، وارسته، بزرگمرد تقوا و فضیلت، آینه تمام نمای استاد فقها و فرهیختگان است که عمر خود را در راه رسیدن به تقوای الهی صرف نمود.

ایشان برگزاری مراسم گرامیداشت مرحوم آیت الله نائینی را ادای یک تکلیف دینی و الهی دانستند و با اشاره به حدیثی از پیامبراکرم (ص) بیان کردند: حضرت فرمودند: «أکرِموا العلَماءَ فانّهم ورثةُ الانبیاءِ فَمَن أکرَمَهُم فَقد أکرَمَ اللهَ و رسولَهُ/ عالمان را گرامی بدارید که آنان وارث پیامبران‌اند، پس هر کس آنها را گرامی بدارد و اکرام کند، همانا خدا و رسولش را گرامی داشته است.

مراسم این عالم بزرگوار نه تنها تکریم از مرجعیت مرحوم میرزای نائینی است؛ بلکه تکریم رسول الله  و ذات پاک پروردگار عالم بنا به تعبیر رسول گرامی اسلام است .

سخن گفتن از عالمی همچون میرزای نائینی سخت و دشوار است؛ چراکه از یک سو بیان فضیلت و مکارم اخلاقی آنهم در رابطه با چهره علمی ماندگاری که از تا امروز مانند مشعلی فروزان رهرو جویندگان علم و دانش بوده است.

انسان در نظام خلقت دارای جایگاه بلند، دارای مقام و موقعیتی است که خداوند متعال به عنوان موجودی ممتاز  مورد عنایت و تکریم خاص خودش  قرار داده است. 

در آیات قرآنی همیشه  سخن از عظمت انسان بوده است که خداوند متعال انسان را بعنوان خلیفه و جانشین خود  در روی زمین معرفی می کند و به ملائکه دستور می دهد سجده کنند؛ چراکه خلقت خورشید، ماه، آسمان و زمین به خاطر گل روی انسان آفریده شده است؛ ولی با همه این خصوصیات انسان دارای استعدادهای خدادای است که این استعداد ها باید شکوفا از قوه به فعل درآید و تحقق خارجی پیدا کند.

خدای متعال برای انسانی که غریزه و قدرت اختیار دارد هادیانی و هدایت کنندگانی قرار داده که بشر دچار گمراهی و دچار ذلالت و انحراف نشودکه سه عامل ، حامی و عنصر هدایتگر انسان هستند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه عقل، حجت باطن، انبیاء الهی و پیشوایان دین را سه عامل مهمی که خداوند  در هدایت بشر  عنوان کردند که روز قیامت  به خاطر مخالفت با عقل انسان کیفر می بیند .

امام جمعه قم با اشاره به اینکه پیامبران الهی راهنمایان بشر بودند گفتند : ارتباط با منبع وحی ومردم با دریافت احکام و قوانین الهی از منبع هستی و انتقال آن با بیان مردم فهم به جامعه ازکار انبیا الهی است.

کسانی که  امروز در جامعه می تواند نقش پیامبران را در هدایت جامعه ایفا کنند عالمان دین ، فقیهان برجسته ، تحصیل کردگان حوزه های علمی هستند.

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه با اشاره به یاد شهدا تصریح کردند: شهدا خیلی ارزشمند بوده  و در طول  چند روز گذشته شاهد مظلومیت شهید حججی از طریق فضای مجازی کشور بودیم ولی تعبیری که  رسول اکرم (ص) درباره علما دارند آن اینکه مرکب و قلم علما از خون شهدا بالاتر است.

اگر امام خمینی (ره) در جامعه نبود، اداره هشت سال دفاع مقدس بسیار سخت می شد و امروز با موشک ها و سلاح هایی که برای دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران  به خاطر توطئه های دشمنان داریم مدیون رهبر فرزانه و معظم هستیم.

نهضت تنباکو در کنار میرزای شیرازی،  رابطه با نهضت مشروطه در کنار آخوند خراسانی و حکم جهاد در کنار علمای بزرگ نجف و عراق از خصوصیات بارز مرحوم آیت الله نائینی است .

دیدگاه‌ها   

محمدآجرلو
#2 محمدآجرلو 1396-05-29 08:41
خدا بیامرزد این عالم جلیل القدر را و با امام حسین علیه السلام محشور کند
نقل قول کردن
سوال
#1 سوال 1396-05-28 12:31
سلام عرض میکنم سوالی داشتم از شما
آیا اگر علمایی چون نایینی زنده بودند بر این دولت اعتراض نمی کردند بر رباخواری این بانک ها اعتراض نمیکردند چرا الان همه ساکت هستند چرا کسی حرفی به زبان نمی اره
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Please publish modules in offcanvas position.