آتش زدن مسجد الاقصی یکی از تاریکی های کارنامه سیاه رژیم صهیونیستی است96/06/02

بیست و یکم اوت هر سال که مصادف با ۳۰ مرداد است، روز جهانی مساجد نامگذاری شده است. در سال ۱۳۴۸ در چنین روزی مسجدالاقصی که قبله اول مسلمین جهان است توسط صهیونیست ها به آتش کشیده شد

حضرت آیتالله حسینی بوشهری«دامت برکاته» امام جمعه قم و عضو مجلس خبرگان رهبری در خصوص روز جهانی مسجد گفتند: رژیم اشغالگر به دلیل آن خباثتی که دارد، هر روز به بهانه‏ای، حادثه‏ ای می ‏آفریند و دست به اقدام وحشیانه می زند.

آتش زدن مسجد الاقصی یکی از تاریکی های کارنامه سیاه این رژیم است که بعد از این جریان مورد نقد و خشم جامعه جهانی و روزنامه ها و رسانه ها قرار گرفت. بعد از این جریان آنها دست به یک محاکمه نمایشی نیز زدند و اعلام کردند یک جهانگرد این کار را کرده و در نهایت دادگاه اعلام کرد این جهانگرد اختلال روانی داشته و موضوع خاتمه یافته است.

امام جمعه قم به واکنش امام راحل اشاره کردند و گفتند: بعد از این جریان بود که امام راحل که آن زمان در نجف اشرف حضور داشتند، واکنش تندی نشان دادند و ضمن محکوم کردن این جنایت صهیونیست ها، خواستار اتحاد مسلمانان شدند

قرآن کریم 28 بار از کلمه مسجد استفاده کرده است، همانگونه که صاحبان مکاتب و ادیان و مذاهب، برای عباداتشان دارای یک مکان مقدسی هستند، اسلام نیز که قوی ترین دین و هدایتگرترین دین است، جایگاه و مکان مقدسی به نام مسجد را دارد.

باید بگوییم که مسجد قلب تپنده حیات اسلام است و بارها و بارها نیز این موضوع را شاهد بوده ایم که مسلمانان در مساجد با یکدیگر متحد شده و در برابر دشمنان ایستادگی کرده اند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کردند: اسلام سفارش بسیاری بر ساخت مساجد دارد و حتی مستحب است انسان، در یک گوشه ای از خانه خودش سجاده‏ اش را پهن کند و آنجا را به عنوان مسجد قرار دهد و نماز و عبادتش را آنجا انجام دهد.

در صدر اسلام مسجد کارکردهای بسیاری داشته و تنها محل عبادت نبود، گرچه کارکرد عبادی مساجد از جایگاه های بسیار مهمی است، اما مساجد کارکردهای دیگری نیز دارند.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه دادند: یکی از کارکردهای مساجد موضوع آموزشی است، به گونه ای که پیامبر(ص) بعد از آنکه نماز می خواندند در مسجد به مردم آموزش می دادند.

کارکرد دیگر مسجد از نظر بعد فرهنگی است، باید در این زمینه در مساجد برنامه ریزی شده و امروزه که کانون های فرهنگی هنری مساجد نیز دایر است، به این رویکرد توجه شده است.

از دیگر کارکردهای مسجد کارکرد تبلیغی، اجتماعی و سیاسی است، یعنی باید در مسجد تبلیغ دین شده و مساجد اجتماعی از جمله توجه به نیازمندان و ترویج سنت های حسنه از جمله وقف در این محل ها باشد.

آیت الله حسینی بوشهری یکی از کارکردهای مسجد را کارکرد رسانه ای عنوان کردند و گفتند: پیام مسجد یک پیام همگانی است، پیام مسجد، پیام منفی ندارد و مثبت بوده و پیام مسجد موجب نفوذ در دلها و قلب ها است. پیام مسجد هدایت گر بوده و از این رو مسجد یک رسانه بزرگ است.

از دیگر کارکردهای مسجد، کارکرد روحی و روانی است، یعنی مسجد محلی برای آرامش بخش بودن انسان هاست که باید بکوشیم و این کارکردها را در مساجد گسترش دهیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Please publish modules in offcanvas position.