ولایت فقیه استمرار امامت است/ غدیر نباید منحصر به دهه ولایت باشد/دنیا ظرفیت پذیرش غدیر را دارد96/06/09

 عضو شورای عالی حوزه های علمیه بر لزوم ارتباط انقلاب اسلامی و واقعه غدیر تاکید کردند و گفتند: جایگاه رهبری در اسلام و نقش رهبری و اطاعت پذیری از رهبری باید مورد توجه قرار گیرد؛ اینکه پیامبر اکرم(ص)، حضرت علی(ع) را به عنوان جانشین و امام مسلمین معرفی کرد نشان می دهد که جامعه اسلامی نیازمند پیشوا و مقتدا است.

حضرت آیتالله حسینی بوشهری«دامت برکاته» شامگاه دوشنبه در دیدار با مدیرعامل بنیاد بین المللی غدیر و اعضای ستاد بازسازی واقعه غدیر که در دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، با اشاره به اینکه سه نکته در رابطه با مسئله غدیر باید در دستور کار قرار گیرد، اظهار داشتند: تبلیغ و بیان واقعه تاریخی غدیر، تبیین شخصیت و جایگاه امیرالمومنین علی(ع) و ایجاد پیوند بین انقلاب اسلامی و جایگاه غدیر باید مورد توجه باشد.

ایشان بر لزوم تبیین و بازسازی واقعه غدیر تاکید کردند و گفتند: بازسازی واقعه غدیر موجب می شود تا پیام رسول اکرم(ص) و امیرمومنان(ع) در واقعه غدیر به فراموشی سپرده نشود.

به یکی از بزرگان ما اعتراض کردند چرا عاشورا را با اهمیت زنده نگاه می دارید و هرساله این همه شور و عشق و ماتم وجود دارد، آن بزرگ دین پاسخ داده بود تجربه تاریخی به ما می گوید اگر به حوادث رخ داده اهمیت داده نشود، در اذهان جامعه به فراموشی سپرده می شود. در رابطه با غدیر آن جدیت لازم وجود نداشت و آن اهتمام صورت نگرفت و برای اینکه تکرار بی اهتمامی به حادثه غدیر تکرار نشود، عاشورا را با همه وجود زنده نگاه می داریم.

شاید موضوع غدیر به کیفیتی که در این چندساله تبلیغ و بیان شده، اگر از سال های قبل تر به آن پرداخته می شد، فضای دیگری در سطح جامعه داشتیم.

ایشان با بیان اینکه در رابطه با غدیر دو گروه مخاطب وجود دارد، اظهار داشتند: مخاطب نخست، شیعیان و فرزندان و نسل هایی هستند که یکی پس از دیگری قدم به عرصه وجود می گذارند و باید با این واقعه تاریخی آشنا شوند و در نتیجه با آن معرفت، شناخت لازم را پیدا کنند؛ مخاطب دوم ما غیرشیعیان هستند و باید متناسب با مخاطب جهانی نیز برای غدیر تبلیغ کرد و گام برداشت. 

معاون جامعه مدرسین با بیان اینکه اهل تسنن نیز از مخاطبان بازسازی واقعه غدیر هستند، گفتند: نحوه ارائه بازسازی این واقعه به گونه ای است که حساسیت برانگیز نیست و همه کسانی که دوستدار اهلبیت(ع) هستند، مخاطب آن می شوند.

آیت الله حسینی بوشهری بر لزوم زنده نگاه داشتن یاد غدیر در ابعاد مختلف تاکید کردند و افزودند: اطعام روز عید غدیر، برگزاری مسابقات و جشنواره های مختلف فرهنگی و  هنری و بازسازی واقعه غدیر در ترویج و زنده نگاه داشتن این واقعه تاریخی نقش موثری دارد.

ایشان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم معرفی صاحب غدیر تاکید کردند و گفتند: بحث معرفتی نسبت به غدیر، مدح امیرمومنان(ع) و پرداختن به سبک و سیره زندگی حضرت علی(ع) مورد توجه باشد.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری بر لزوم اهتمام و ترویج نهج البلاغه امیرالمومنین(ع) تاکید کردند و افزودند: باید بیان شود که امیرالمومنین حضرت علی(ع) به عنوان جانشین رسول خدا دارای چه فضایلی است که دانشمندان ادیان دیگر افتخار می کنند که کتاب درباره حضرت می نویسند و مجذوب روحیه عدالت خواهی ایشان می شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Please publish modules in offcanvas position.