تلاش برای شکل گیری بانک داری اسلامی جدی تر دنبال شود/ حذف بانک داری ربوی از دغدغه های رهبر انقلاب و مراجع تقلید است96/06/13

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با تاکید بر اینکه عدم بانک داری ربوی یکی از تاکیدات مراجع تقلید است و درحقیقت ربا خواری جنگ با خداست، افزودند: باید تلاش کرد تا به سمت این تاکیدات مراجع تقلید حرکت کرد و از جنگ با خدا دوری کرد.

حضرت آیتالله حسینی بوشهری«دامت برکاته» پیش ازظهر دیروز در دیدار مدیران بانک مهراقتصاد استان قم که در سالن اجتماعات جامعه مدرسین برگزارشدگفتند: امیدواریم بانک ها برای شکل گیری بانکداری اسلامی و حرکت در چارچوب بانک داری اسلامی قدم های مثبتی بردارند تا از این طریق شاهد از بین رفتن مشکلات مردم و جامعه باشیم.

 معاون جامعه مدرسین حوزه با اشاره به اینکه اسلام تاکید فراوانی برکسب و کار حلال در جامعه اسلامی دارد، اظهارداشتند: یکی ازدستگاه هایی که دراین مجموعه می تواند به  مردم درکسب و کار حلال کمک کند، بانکها می باشند.

بعد از40  سال از پیروزی انقلاب امید است که بانکها به سمت بانک داری اسلامی حرکت کنند و قدمهایی دراین رابطه بردارند که باعث خشنودی ورضایت خدا شود.

 امام جمعه قم اظهار داشتند: یکی از سؤالاتی که مردم در سفرهای تبلیغی بین المللی می پرسند، بانکداری  اسلامی است؛ می پرسند آیا توانسته اید برای شکل گیری بانک داری اسلامی الگویی ارائه دهید که قابل انتقال به سایر کشورها باشد.

تنها پاسخی که می توان دراین رابطه ارائه داد، بیانات رهبرانقلاب در دیدار اخیر با طلاب و فضلای حوزه علمیه استان تهران است؛ ایشان گفتند هدف ما حرکت در چارچوب نظام اسلامی است، یعنی نمی توانیم ادعا کنیم نظام ما صد درصد اسلامی است ولی تلاش برای اسلامی کردن جامعه و بانک ها وجود دارد.

 آیت الله حسینی بوشهری با تاکید بر اینکه عدم بانک داری ربوی یکی از تاکیدات مراجع تقلید است و درحقیقت ربا خواری جنگ با خداست، افزودند: باید تلاش کرد تا به سمت این تاکیدات مراجع تقلید حرکت کرد و از جنگ با خدا دوری کرد.

معاون جامعه مدرسین با بیان اینکه گرفتن سود از مسائل مهم است، ولی این مسئله در کشورهای خارجی بهتر رعایت می شود و بانک های اسلامی توجه کمتری به مسئله سود دارند اظهار داشتند: نباید فرهنگ را به سمتی حرکت دهیم که بعضی بانک ها سود بیشتری بدهند و متأسفانه این فرهنگ غلطی است که بعضی از مؤسسات به آن سمت حرکت می کنند،‌ حتی ساعتی بعد از غروب درب مؤسسه برای جذب مشتری باز است؛ بنابراین نباید کاری کرد این نوع فرهنگ های غلط جای خود را در جامعه باز کند.

ایشان با بیان اینکه لازم است ساختارهایی در روند شکل گیری بانک داری برای اسلامی شدن تعریف کرد که مورد نظر دین و شریعت باشد و خدا راضی باشد اظهار داشتند: لازم است با برنامه ریزی دقیق نمونه ای از بانکداری اسلامی را برای الگو سازی برای سایر بانکها معرفی کرد تا همگان به این سمت و سو حرکت کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Please publish modules in offcanvas position.