حقایق اهل بیت(ع) باید به گوش مردم رسانده شود/ زیارت غدیریه با ترجمه‌ای رسا و شرحی مناسب در اختیار مردم قرار گیرد96/06/16

حضرت آیتالله حسینی بوشهری«دامت برکاته» در شب جشن میلاد امام هادی(ع) که در موسسه پیام امام هادی(ع) در قم برگزار شد، با بیان اینکه زندگی پیشوایان دینی شیعیان از دو نگاه در خور اندیشه و تأمل است گفتند: نگاه اول اهمیت امامت است؛ شیعه معتقد است که پیشوایان دینی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آنها به عنوان حجت مطرح هستند و بزرگان شیعه از زمان صحابه تا امروز اهمیت بسیاری برای بحث امامت قائل بوده‌اند.

ایشان با بیان اینکه نگاه دیگر دشمنی با ائمه(ع) است عنوان کردند: بعد از رحلت رسول خاتم(ص) تمام تلاش دشمنان اهل‌بیت(ع) مصروف این شد که اهل‌بیت را از جایگاه و مقامی که دارند کنار بگذارند و آنان را در حالت انزوا قرار دهند و مانع شوند که معرفت اهل‌بیت(ع) به گوش مردم برسد.

اهمیت بحث امامت از یک سو و دشمنی با آنان ایجاب می‌کند که در این زمانه که فرصت کافی وجود دارد از مناسبت‌ها به‌خوبی برای آشنایی فرزندانمان با مناقب ائمه(ع) استفاده کنیم.

متأسفانه امروزه شاهدیم که در جامعه کنونی ارزش‌ها به‌عنوان ضد ارزش و ضد ارزش‌ها به‌عنوان ارزش مطرح شده است و برای رهایی از این وضعیت نیاز داریم که حقایق اهل بیت(ع) به گوش مردم رسانده شود.

در روایت از امام معصوم(ع) داریم که اگر مردم زیبایی‌های کلمات ما اهل‌بیت را بدانند پیرو ما خواهند بود.

گاهی مشکل از ما است که سخن اهل‌بیت(ع) را به‌خوبی منتقل نکرده‌ایم و اگر با امانت‌داری سخن زیبای آنان را منتقل کنیم مطمئناً تأثیرگذار خواهد بود.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه زندگی اهل بیت(ع) را باید به صورت جامع بررسی کرد چراکه یک منظومه به هم پیوسته است گفتند: زندگی ائمه(ع) از سال 11 تا 260 هجری مانند یک حرکت مستمر طولانی است و اگر درست تشبیه کنیم این مدت گویا عمر طولانی یک انسان است.

اگر یک نفر می‌خواست این عمر طولانی را داشته باشد قطعاً متناسب با شرایط زمانی گاهی حرکاتی تند و گاهی عقب‌نشینی حکیمانه می‌کرد که خود یک حرکت رو به جلو است.

 آیت الله حسینی بوشهری به فعالیت‌های موسسه امام هادی(ع) اشاره کردند و گفتند: در 26 سال فعالیت موسسه امام هادی(ع) ده‌ها اثر متقن تولید شده است که هم مراجع و خواص آنها را می‌پسندند و هم غیر خواص آنها را تحسین می‌کنند.

ایشان با اشاره به ویژگی‌های خاص زندگی امام هادی(ع) افزودند: بحث‌های فلسفی،‌ علمی و شبهاتی که در عصر امام هادی(ع) مطرح شدند یک فضای خاصی را به آن دوران بخشیده بود و امام(ع) در آن شرایط خاص هدایت شیعه و امت اسلامی را عهده‌دار بوده است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه امام هادی(ع) همانند امام جواد(ع) در خردسالی به مقام امامت رسیدند گفتند: در زمان امام  جواد(ع) برای شیعه مشکلات جدی به وجود آمد و برای مردم آن دوران امامت قبل از بلوغ قابل قبول نبود اما جنبه‌های علمی امام جواد(ع) باعث شد که مردم این موضوع را بپذیرند.

در زمان آغاز امامت امام هادی(ع) مشکلات بسیار کمتر از زمان آغاز امامت امام جواد(ع) بود ولی با این حال عده‌ای امامت ایشان را نپذیرفتند و به موسی مبرقع مراجعه کردند تا او را به امامت انتخاب کنند ولی موسی مبرقع آنها را ترد کرد.

علم و دانش ائمه(ع) لدنی است، ولی دشمنان به دلیل نگاه ظاهری که به امام دارند فکر می‌کنند که علم امام اکتسابی است؛ در زمان امام هادی(ع) نیز سعی داشتند مشکلاتی برای ایشان ایجاد کنند ولی تمام فقیهان آن عصر در زمان اختلاف به امام هادی(ع) مراجعه می‌کردند.

ایشان با اشاره به اقدامات امام هادی(ع) تصریح کرد: مبارزه فرهنگی با گروه‌های منحرف عقیدتی یکی از اقدامات امام هادی(ع) بود.

عصر امام هادی(ع) عصری است که صوفیه، واقفیه، جبریه و ... سربلند کردند و هر کدان جبهه‌ای برابر فکر ناب اهل‌بیت(ع) گرفتند و امام هادی(ع) مبارزه‌ای جدی برای از بین بردن آنها انجام داد.

ایشان با اشاره به اینکه اقدام بعدی امام هادی(ع) تربیت شاگرد بود عنوان کردند: شخصیت‌های بزرگی تربیت یافته مکتب امام هادی(ع) بوده‌اند؛ تعداد 185 نفر به‌عنوان شاگردان امام دهم شیعیان معرفی شده‌اند.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه اقدام سوم امام هادی(ع) مناظرات علمی و فقهی بود گفتند: از زمان مأمون این جلسات تشکیل می‌شد تا جایگاه امامت را پایین بیاورند اما همیشه نتیجه برعکس بود.

ایشان ایجاد سازمان نیابت و وکالت را اقدام چهارم امام هادی(ع) عنوان کردند و گفتند: در آن زمان ارتباط مستقیم با امام ممکن نبود و امام هادی(ع) وظیفه خود می‌دید که مسائل دینی را به گوش ارادتمندان برساند و تنها راه این بود که در مناطق مختلف اسلامی نمایندگانی داشته باشند تا پاسخگوی سؤالات دینی مردم باشند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه پرداختن به دعاها و زیارت‌ها اقدام پنجم امام هادی(ع) بود افزودند: آنچه در دعاها و زیارت‌ها از امام هادی(ع) و سایر ائمه وجود دارد در سه بعد اخلاقی، سیاسی و اعتقادی نقش‌آفرین است.

زیارت جامعه کبیره و زیارت غدیریه دو زیارت شاخص و مطرح از امام هادی(ع) به عنوان سرمایه‌های گرانقدر شیعه هستند.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه متأسفانه زیارت غدیریه مقداری به فراموشی سپرده شده است بیان کردند: اگر کسی بخواهد امیرالمؤمنین(ع) را بشناسد باید به زیارت غدیریه مراجعه کند؛ نیاز است که زیارت غدیریه با ترجمه‌ای رسا و شرحی مناسب در اختیار مردم قرار گیرد

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Please publish modules in offcanvas position.