هر آنچه در جامعه اتفاق می‌افتد اگر زمینه‌ساز تقویت دین الهی باشد، معروف است و هر آنچه که زمینه ساز تضعیف دین الهی باشد، منکر است96/09/17

حضرت آیتالله حسینی بوشهری«دامت برکاته»، در خطبه‌های نماز جمعه قم که در مصلی قدس برگزار شد، به بیان اهمیت امر به معروف و نهی از منکر پرداختند و اظهار کردند: هر آنچه در جامعه اتفاق می‌افتد اگر زمینه‌ساز تقویت دین الهی باشد، معروف است و هر آنچه که زمینه ساز تضعیف دین الهی باشد، منکر است.

ایشان با اشاره به معیارهای شناخت معروف و منکر افزودند: یکی از مصادیق مهم معروف، نفی سلطه پذیری و یکی از مصادیق منکر سلطه‌پذیری از بیگانگان و دشمنان است.

امام جمعه قم تصریح کردند: جامعه‌ای مستقل است که اجازه سلطه به دشمنان ندهد و راه را برای سلطه دشمنان ببندد، جامعه‌ای که در مسائل مختلف نگاه به بیگانه دارد، مستقل نیست بلکه جامعه‌ای مستقل است که در مسائل مختلف به دشمنان و بیگانگان متکی نباشد.

نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار کردند: اصل نفی سلطه، از اصول اسلام است و این اصل در بُعد اعتقادی و تولی و تبری مسلمانان نقش دارد؛ قرآن تعبیر جالبی در مورد این اصل دارد و آن تعبیر این است که  خدای متعال هرگز برای کافران راهی برای ضرر به مومنان و مسلمانان باز نکرده است و کفار هیچگاه نمی‌توانند سلطه‌ای به مومنان پیدا کنند.

باید توجه داشته باشیم که سلطه تنها به معنای سلطه نظامی و اقتصادی نیست بلکه اگر جامعه‌ای در مسائل مختلف از جامعه غربی و بیگانه تقلید کند، بیانگر سلطه دشمنان بر آن جامعه است.

قرآن کریم با شدت مسئله سلطه‌پذیری از بیگانگان را مطرح می‌کند، بنا بر این نباید منکر و معروف را در مسائل کوچک ببینیم بلکه باید بدانیم یکی از بزرگترین منکر‌ها سلطه‌پذیری از دشمنان و یکی از بزرگترین معروف‌ها نفی سلطه است.

اگر امروز دیده می‌شود که دشمنان طمع می‌کنند و می‌خواهند در سرزمین‌های اسلامی نفوذ کنند، به دلیل سلطه‌پذیری برخی سران کشور‌های اسلامی منطقه است؛ اگر امت اسلامی مانند سردار سلیمانی که نامه رییس سازمان سیا را نپذیرفت، عمل کنند، دشمنان جرأت نفوذ پیدا نخواهند کرد.

بی‌تفاوتی در برابر توسعه‌طلبی دشمنان، ایجاد تفرقه و اختلاف میان امت اسلامی، ایجاد زمینه برای نفوذ دشمنان و تقلید از دشمنان و بیگانگان از مصادیق منکر است؛ اگر انسانی با این تفکرات زندگی کند، در تمام زندگی خود مرتکب منکر شده است.

 

دیدگاه‌ها   

ابراهیم
#2 ابراهیم 1396-09-26 15:50
میگن بدحجابی عامل زلزله است عاملش فساده این فسادها نتیجه تنگدستی وفقر مالی مردم در نتیجه سیاستهای بد اقتصادی است.ضمن اینکه این توهم نباید نهادینه شود که اگر فردا اتفاقی افتاد نجات انسانها نجات مشتی فاسد تلقی شودونه تنها وظیفه مدیران مسئول از آنها ساقط بلکه لطف آنها در حدامکان تلقی گردد.
نقل قول کردن
علیرضا نقوی
#1 علیرضا نقوی 1396-09-23 08:31
سلام علیکم از آیت الله حسینی بوشهری این سید دوست داشتنی بخاطر همه پی گیری هایی که در استان دارند وباعث شکوفایی استان می شوند تشکر می کنم ما دوستدار شما هستیم و همیشه برای شما دعا می کنیم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Please publish modules in offcanvas position.