خلاصه خطبه های نماز جمعه قم مورخ96/02/01 به امامت حضرت آیت الله حسینی بوشهری «دامت برکاته»

امام جمعه قم با اشاره به معرفی کاندیداهای احراز صلاحیت شده توسط شورای نگهبان، گفتند: شورای نگهبان بر اساس قوانین و نه از روی هوای نفس به این جمع‌بندی رسیده است.

حضرت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری«دامت برکاته» در خطبههای این هفته نماز جمعه قم که در مصلی قدس برگزار شد، با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراها گفتند: انتخابات مظهر آبروی نظام، اراده ملی، مظهر حماسه سیاسی و مردم سالاری دینی است.

ایشان افزودند: تمام مسئولان کشور وظیفه دارند به گونه‌ای عمل کنند که انتخاباتی در تراز انقلاب اسلامی برگزار شود.

عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین اضافه کردند: برگزاری انتخاباتی سالم و بانشاط رقابتی و قانونمند انتظار مردم است.

ایشان با اشاره به برگزاری انتخابات در کشور اظهار داشتند: از محاسن برگزاری انتخابات در کشور، تجدید حیات جامعه، سبب حضور اقشار مردم در صحنه و فرصتی برای آشنایی مردم با مسائل واقعی کشور است.

آیت الله حسینی بوشهری عنوان کردند: قانون مداری باید به عنوان اصل اساسی مورد توجه همه مردم و کاندیداها باشد.

برخی از کاندیداهایی که توسط شورای نگهبان احراز صلاحیت نشدند رسماً بیانیه دادند که ما تابع قانون و شورای نگهبان هستیم که این امر جای خرسندی است.

امام جمعه قم تصریح کردند: شورای نگهبان بر اساس قوانین و نه از روی هوای نفس به این جمع‌بندی رسیده است.

ایشان با انتقاد از نقض قانون انتخابات بیان داشتند: نقض قانون انتخابات سبب شد تا در ایام ثبت نام، شاهد حضور بسیاری از افراد برای ثبت نام باشیم و حتی کودک ۶ ساله نیز برای ثبت‌نام آمده بود که باید از مسئولان پرسید این بچه آیا مدیر و مدبر است که از او ثبت نام کردهاید که این مسئله جای نگرانی دارد

آیت الله حسینی بوشهری گفتند: از شورای محترم نگهبان و مسئولان مربوطه درخواست میشود تا پس از برگزاری انتخابات، نقایص این قانون را برطرف کنند.

ایشان با تأکید بر رعایت اخلاق در ایام انتخابات بیان داشتند: این تأسفبار است که در برگزاری هر انتخاباتی شاهد بی اخلاقی، تخریب و رواج دروغ باشیم و کاندیداها نیز باید اخلاق مداری را به درستی رعایت کنند.

عضو مجلس خبرگان در ادامه با اشاره به ویژگیهای کاندیداهای اصلح بیان داشتند: مردم باید به سوابق کاندیداها نگاه کنند و کاندید اصلح کسی است که ولایتمدار بوده و نسبت به زندگی مردم دغدغه داشته و پایبندی خود را به آرمانهای امام و انقلاب اثبات کرده باشد.

ایشان با اشاره به سالروز تأسیس سپاه پاسداران در دوم اردیبهشت سال ۵۸ ابراز داشتند: امام راحل در این روز فرمان تأسیس این نهاد را صادر کرد و باید اشاره کرد که سپاه پاسداران تنها جنبه نظامی ندارد بلکه هویت مردمی و مکتبی دارد و  به امام می فرمود اگر سپاه نبود کشور نیز نبود.

آیت الله حسینی بوشهری گفتند: تمام نیروهای مسلح کشور در حفظ آرمان‌های انقلاب نقش‌آفرین هستند و سپاه نیز در دوران دفاع مقدس و در دوران سازندگی و تا به امروز نقش فعالی در عرصه دفاع و همچنین اجرای پروژه‌های توسعه داشته است.

حضرت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری«دامت برکاته»  فرمودند: انتخابات مظهر آبروی نظام و مظهر اراده ملی و مظهر حماسه سیاسی و مردمسالاری دینی است؛ انتخابات ظهور قدرت ملی ماست.

تمام مسئولان ذیربط ما موظف هستند که به گونه ای در این شرایط حساس عمل کنند که ما انتخاباتی در تراز نظام اسلامی داشته باشیم که آزاد، سالم، امن، با نشاط، پرشور، پرحضور، رقابتی و قانون مند برگزار شود.

برکات انتخابات شامل موارد مختلفی است؛ از جمله اینکه موجب حیات مجدد جامعه، گردش نخبگان، متجلی شدن نقش مردم در کنار اسلامیت نظام، آشنایی مردم با مسائل واقعی کشور است.

در هر انتخاباتی باید مسائلی مورد توجه قرار گیرد که اولین آن قانون مداری است؛ این اصل، به عنوان یک اصل اساسی مطرح است که همگان باید در این زمینه فعالیت داشته باشند؛ امروز مطلع شدیم که برخی از نامزدهایی که توسط شورای نگهبان احراز صلاحیت نشدند، رسما اعلام کردند که در مقابل نظر شورای نگهبان تمکین می کنیم؛ این مساله برای جامعه بسیار لذت بخش است که این افراد متوجه هستند که شورای نگهبان بر اساس منافع ملی و بر اساس قانون فعالیت می کنند و خود را همیشه مامور به وظیفه و تکلیف می دانند.

رعایت اخلاق در جامعه دینی ما در زمان انتخابات بسیار مهم است؛ هر زمانی که انتخاباتی برگزار می شود عده ای دست به بی اخلاقی و تخریب و تهمت و دروغ و... می زنند و این مسایل نرخ رایج می شود؛ آیا در هنگام انتخابات حرام الهی آزاد است؟ با معصیت نمی توان این برنامه را برگزار کرد.

مردم در این انتخابات باید به سوابق، تعهدات و مسئولیت پذیری، ولایت مدار بودن افراد، دغدغه مندی نسبت به زندگی مردم، پایبندی نسبت به خط اسلام و انقلاب، دلسوزی نسبت به نظام اسلامی دقت و توجه داشته باشند؛ هرجا ضربه خوردیم به دلیل عدم رعایت این گونه موارد است و هرجا که پیشرفت کردیم به این دلیل است که این موارد رعایت شد.

امیدواریم در روز 29 اردیبهشت ما شاهد حضورگسترده و خیره کننده مردم در پای صندوق های رای باشیم وانتخاب درستی انجام شد تا در چهار سال آینده بتوانیم شرایط بسیار بهتری داشته باشیم.

امام جمعه قم با گرامی داشت سالروز معجزه الهی در صحرای طبس و همچنین سالروز ایجاد انقلاب فرهنگی در کشور بیان کردند: در روزگاری که دانشگاه های ما به اتاق جنگ مبدل شده بودند امام اعلام انقلاب فرهنگی کردند؛ انتظار مردم ما از شورای انقلاب فرهنگی این است که فرهنگ زیربنای جامعه است؛ حوزویان و دانشگاهیان و مراکز آموزش و پرورش باید دست به دست هم بدهند که فضای کشور به فضای معنوی و اخلاقی مبدل شود.

ایشان با اشاره به سالروز تاسیس سپاه پاسداران در دوم اردیبهشت ماه گقتند: امام راحل با تدبیر حکیمانه خود این نهاد گرامی را تاسیس کردند؛ سپاه ما علاوه با ماهیت نظامی ماهیت مکتبی و معنوی دارد؛ امام راحل فرمودند که اگر سپاه نبود، کشور نبود و این جمله یک جمله تاریخی است؛ سپاه در دوران دفاع مقدس و امروز در ساختن کشور برگ های زرینی را به یادگار گذشته است

عضو خبرگان رهبری با اشاره به عید مبعث در روزهای آینده بیان کردند: پیامبر اکرم در سن 40 سالگی به رسالت مبعوث شدند؛ خداوند در معرفی ایشان از واژه منت استفاده می کنند و فرمودندکه ما بر مومنین منت گذاشتیم یعنی نعمتی بس عظیم به مومنان داده شده است؛ خداوند ایشان را به اسوه و الگوی تمام نما به مردم معرفی کردند؛ شرح حال زندگانی پیامبر اکرم(ص) باید مطالعه شود.

امام جمعه قم در ادامه به سالروزرحلت حضرت ابوطالب اشاره کردند و گفتند: ایشان بزرگترین خدمت ها را به نشر اسلام کردند ولی برخی کینه توزان در اسلام حضرت ابوطالب شبهه وارد می کنند و این بزرگترین مظلومیت در حق ایشان است.

ایشان با اشاره به سالروز شهادت امام کاظم(ع) اظهارکردند: این امام همام تا 20سالگی نزد پدر بزرگوارشان بود و پس از ایشان به امامت رسید؛ امام صادق(ع) به فرزندان خود همیشه سفارش می کردند که سخنان امام کاظم(ع) را بشنوید و از ایشان تبعید کنید؛ مدت امامت حضرت نیز 35 سال و در زمان 4 خلیفه عباسی بود که در 55 سالگی با زهر هارون به شهادت رسیدند.

کلمات گهر بار حضرت، تعیین کننده مسیر حقیقی ما است؛ ایشان فرمودند که مگر مدعی نیستید که شما تابع ائمه هستید ولی اگر کسی محاسبه نفس نکند و رفتار خود را کنترل نکند از شیعیان ما محسوب نمی شود.

این امام همام با دو مشکل بزرگ روبرو بود که اولین آن، خلفای عباسی بود که آنها دست از کینه توزی علیه ایشان بر نمی داشتند؛ عمده عمر امام در زندان های بصره و بغداد سپری شد؛ مشکل دوم در زمان ایشان، انشعاباتی بود که پس از شهادت امام صادق(ع) در جامعه ایجاد شد؛ عده ای نمی خواستند بپذیرند که امام موسی جعفر(ع) امام مسلمین است.

آیتالله حسینی بوشهری در خطبه اول نیز با اشاره به بحث امربه معروف ونهی از منکر عنوان کردند: خودس سازی و نفع شخصی و سلامتی فرد و شراکت در پاداش دیگران و نجات از بلایا از جمله آثار مثبت فردی امربه معروف ونهی از منکر در منابع دینی ما یاد شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کردند: اولین اثر اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر، احیای ارزش های اسلامی است؛ در این جامعه هم ارزش های اسلامی گسترش پیدا می کنند و هم این ارزش ها هیچگاه کمرنگ نخواهند شد؛ امام علی(ع) فرمودند زمانی که این فریضه ادا شد، تمام واجبات الهی چه سخت و چه آسان در جامعه بپا داشته می‏شود.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهارکردند: امام صادق(ع) فرمودند که امربه معروف و نهی از منکر راه و خط مشی پیامبران الهی و روش صالحان و پاکان است که به سبب آن واجبات اسلامی بسط داده میشود؛ کل جامعه تحت تاثیر امربه معروف ونهی از منکر قرار می گیر.

آیتالله حسینی بوشهری عنوان کردند: گسترده شدن عدالت اجتماعی در جامعه از دیگر آثار نیک امر به معروف ونهی از منکر است، به طوری که نه ثروت مند دست به طغیان می زند و نه فقرا دچار زندگی تلخ و مرگ تدریکی میشوند؛ وقتی طراز سبک زندگی اسلامی مطرح شد همه گان به جایگاه خود میرسند.

اقتدار جامعه دینی در پرتو امر به معروف ونهی از منکر است؛ در این جامعه، جامعه اسلامی احساس قدرتمندی کرده و به شکوه وعظمت میرسد؛ اگر کسی امر به معروف ونهی از منکر کند مومنان را به بهترین شکل حمایت میکند.

Please publish modules in offcanvas position.