خلاصه خطبه های نماز جمعه قم مورخ96/02/22 به امامت حضرت آیت الله حسینی بوشهری «دامت برکاته»

امام جمعه قم با بیان اینکه حمایت از اقشار مستضعف باید اولویت اول دولت آینده باشد، گفتند: اشتغال، خروج از رکود و تولید ملی باید دغدغه اصلی مسئولان کشور باشند.

حضرت آیتالله حسینی بوشهری«دامت برکاته»، در خطبه‌های این هفته نمازجمعه قم که در مصلی قدس برکزار شد، با اشاره به اهمیت انتخابات ۲۹ اردیبهشت‌ماه اظهار داشت: مسئولین باید مراقب باشند تا انتخابات بر اساس قانون صورت گیرد و تسهیلات برای حضور حداکثری مردم در عرصه انتخابات فراهم شود.

برقراری امنیت در قبل، حین و بعد از انتخابات باید در دستور کار باشد و رهبر معظم انقلاب نیز تأکید کردند اگر کسانی بخواهند در امنیت کشور اخلال ایجاد کنند سیلی محکمی خواهند خورد.

عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان داشتند: نامزدهای انتخابات باید در حدود اختیارات وعده دهند و وعده‌های بی‌اساس نباید داده شود و همچنین نامزدها نباید دست به تخریب یکدیگر بزنند.

ایشان در ادامه تأکید کردند: در مناظره آخر استفاده از واژگان و تعابیر و مسائلی که مطرح می‌شود باید به بهترین نحو ممکن باشد.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه حمایت از اقشار مستضعف باید اولویت اول دولت آینده باشد، افزودند: اشتغال، خروج از رکود و تولید ملی باید دغدغه اصلی مسئولان کشور باشند و با کار جهادی و انقلابی باید مشکلات را از پیش پای مردم برداشت.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به امضای سند ۲۰۳۰ یونسکو گفتند: مسئولان آن را امضا و در خاموش آن را اجرایی کردند و اگر مجلس و شورای انقلاب فرهنگی نظارت خود را به درستی انجام می‌دادند، معظم انقلاب به این موضوع ورود پیدا نمی‌کردند.

امام جمعه قم افزودند: تخریب خانواده در سند ۲۰۳۰ و بحث کم رنگ شدن اخلاق و تربیت وجود دارد که کشورهای اجرا کننده باید گزارش کار خود از وضعیت معلمان و دانش‌آموزان را به یونسکو ارسال کنند که مسئولان باید پیگیر این موضوع باشند و اجازه ندهند که در این زمینه سوء استفاده شود.

ایشان با انتقاد از اتفاق رخ داده در یکی از مدارس قم، اظهار داشتند: چرا باید در مدرسه اتفاقی بیافتد که ما را نگران کند.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه دادند: آموزش و پرورش در مسائل دینی باید دغدغه مندانه نظارت داشته باشد و نباید خاطر مومنان با برخی از مسائل رخ داده نگران شود.

امام جمعه قم گفتند: سند 2030 کاپیتولاسیون فرهنگی بود که عده‌ای در فضایی خاموش این سند را امضا و اجرا کردند.نباید در ماجرای سند 2030 کار به جایی می‌رسید که خود رهبر معظم انقلاب مجبور به ورود مستقیم شوند.

ایشان با اشاره به برکات امر به معروف و نهی از منکر اظهار کردند: اگر این فریضه در جامعه اجرا شود، بسترساز گسترش عدالت اجتماعی است.

پایداری و امنیت در جامعه اسلامی از برکات امر به معروف و نهی از منکر است، با انجام این فریضه امنیت پایدار در جامعه به وجود می‌آید. در جامعه‌ای که امر به معروف و نهی از منکر انجام شود، همگان یکدیگر را به پیگیری مسائل مردم و دعوت می‌کنند و با انجام این فریضه اشتغال سامان پیدا می‌کند.

امام باقر(ع) فرمود که با انجام امر به معروف و نهی از منکر در جامعه آبادانی به وجود می‌آید و جامعه‌ای که امر به معروف و نهی از منکر در آن اجرا شود، یک جامعه امیدوار است.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به زندگی امام زمان(عج) اظهار کردند: این امام معصوم در سال 255 هجری قمری در سامرا به دنیا آمدند، پدر امام زمان(عج) در سال 260 به شهادت رسیدند و این امام معصوم در پنج سالگی به امامت رسیدند.

امام زمان(عج) دو غیبت صغری و کبری داشت، غیبت صغری این امام معصوم از سال 260 تا 329 هجری قمری طول کشید و پس از آن غیبت کبری امام زمان(عج) آغاز شد. انسان منتظر وظایفی دارد، همچنین انتظار ابعاد مختلف عقیدتی، سیاسی و اخلاقی دارد، به عنوان مثال انتظار سیاسی این است که خواستار حکومت عدل الهی باشیم.

امام جمعه قم افزودند: انسان منتظر خودش را مقید می‌داند که گناه نکند، اگر بخواهیم جزو اصحاب امام زمان(عج) باشیم، باید اخلاق خوب داشته باشیم در حالی که اکنون در جامعه کمتر اخلاق رعایت می‌شود.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به قرارداد کاپیتولاسیون اظهار کردند: روز 23 اردیبهشت تاریخ لغو این قرارداد است، قراردادی که سند بردگی ایران بود و بر اساس آن ایران حق محاکمه نظامیان آمریکایی را به دلیل جرایمشان نداشت. سند 2030 هم کاپیتولاسیون فرهنگی بود که عده‌ای در فضایی خاموش این سند را امضا و اجرا کردند.

نباید در ماجرای سند 2030 کار به جایی می‌رسید که خود رهبر معظم انقلاب مجبور به ورود مستقیم شوند، این سند خصوصیاتی دارد که موجب تخریب خانواده می‌شود، براساس سند 2030 باید بحث تربیت و اخلاق متوقف شود، چون خشونت دارد. براساس این سند هر سال گزارش سیستم آموزش و پرورش کشورمان را به یونسکو می‌دادیم و قبول سند 2030 یک فاجعه بود.

امام جمعه قم افزودند: به مدیران آموزش و پرورش می‌گویم که شما دغدغه دینی دارد، ولی باید روی فعالیت مدارس نظارت داشته باشید

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا اظهار کردند: امروز مهم‌ترین مسأله کشور انتخابات است. ما همه وظیفه داریم که به پای صندوق‌های رای برویم و انتخابات مظهر تکلیف‌باوری و مردم باوری است. مدیران باید مردم را باور کنند و مردم با حضورشان در صحنه‌های انقلاب اسلامی، این انقلاب را حفظ کرده‌اند.

ایشان با بیان اینکه دشمنان در انتخابات سیلی محکمی می‌خورند ادامه دادند: اگر دشمن جرات ندارد که تهدیدات خودش علیه ایران را عملی کند، به خاطر حضور مردم کشورمان در صحنه است و مدیران کشور باید مراقب باشند که قانون به دقت در انتخابات رعایت شود.

امام جمعه قم افزودند: کاندیداهای ریاست جمهوری باید دقت کنند که علاوه بر رعایت قانون، شعارهایی را مطرح کنند که در حدود وظایف و صلاحیت‌های یک رئیس جمهور است. آن‌ها نباید شعارهای غیرقابل تحقق بدهند، همچنین نامزدهای انتخابات نباید دست به تخریب و افترا زدن به یکدیگر بزنند.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به مناظرات انتخاباتی اظهار کردند: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به عنوان نخبگان جامعه الگوهای مردم هستند. رعایت اخلاق توسط نامزدها در مناظرات بهترین رفتاری است که آن‌ها می‌توانند انجام دهند و رفع مشکلات مردم باید در اولویت کار نامزدهای انتخابات باشد.

نامزدهای انتخابات باید به دنبال رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و پایان دادن به رکود باشند. آن‌ها نباید کاری انجام دهند که امنیت کشور به خطر بیفتد و گسل‌های قومیتی و طایفه‌ای را تحریک کنند. اقوام ایران در کنار انقلاب هستند و همه اقوام خود را در خدمت نظام جمهوری اسلامی می‌دانند.

امام جمعه قم با بیان اینکه نباید برای دشمن امید به وجود بیاوریم، گفتند: انتظار برگزاری انتخاباتی پرشور را داریم، انتخاباتی که به جهانیان این پیام را بدهد که ملت ایران پای انقلاب اسلامی ایستادند و تابع نظام جمهوری اسلامی هستند.

ایشان با بیان اینکه آنچه که برای معدن کاران در استان گلستان رخ داد، مایه تاسف بود افزودند: کارگرانی که با حقوق کم چرخ اقتصاد کشورمان را به حرکت درمی‌آورند، باید مورد حمایت قرار بگیرند.

خطیب جمعه قم گفتند: کاندیداهای ریاست جمهوری علاوه بر رعایت قانون باید شعارهایی دهند که درحدود اختیارات و وظایف آنهاست و از دادن وعده های بی اساس و بی مبنا به مردم اجتناب کنند.

آیت الله حسینی بوشهری، با بیان اینکه نامزدهای انتخابات نباید دست به تخریب هم بزنند، افزود: آنچه که کاندیداها به عنوان نخبگان سیاسی کشور در مناظره ها و تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری می زنند تبدیل به الگو در کشور می شود بنابرین رعایت اخلاق بهترین شیوه برای کاندیداهاست.

ایشان انتخابات را مهمترین مسئله امروز کشور دانستند و گفتند: انتخابات مظهر تکلیف باوری، مردم باوری و خودباوری در کشور است .

ایشان شرکت در انتخابات را وظیفه همه قشرهای مختلف مردم دانستند و تاکید کردند: انتخابات مظهر مردم باوری است و مسئولان باید مردم را باور کنند چرا که تمام پیروزی های انقلاب اسلامی پس از امدادهای الهی، رهبری امام راحل و رهبر معظم انقلاب به خاطر حضور مردم در انتخابات و صحنه های مختلف بوده است.

خطیب جمعه قم با بیان اینکه همانگونه که مردم انقلاب را تاکنون نگه داشته پس از این نیز با حضور و پشتیبانی خود نگه خواهند داشت خاطرنشان کردند: اگر در طول این 38 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی دشمن جرات عملی کردن تهدیداتش را نداشته به خاطر حضور و پشتیبانی مردم از انقلاب بوده است.

آیت الله حسینی بوشهری، افزودند: مسئولان مراقبت کنند به مُر قانون در انتخابات عملو تسهیلات لازم برای حضور آگاهانه مردم فراهم شود.

همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند کسانی که بخواهند خللی در امنیت کشور ایجاد کنند، به طور قطع سیلی محکمی خواهد خورد.

کاندیداهای ریاست جمهوری باید حمایت از قشرهای مستضعف، حل معیشت و اقتصاد، ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی، تولید ملی و خروج از رکود را در اولویت کاری خود قرار دهند و به مردم وعده دهند که با کار جهادی در کنار مردم هستند و این باید ادبیات کاندیداها باشد.

ایشان با بیان اینکه تمام اقوام و ادیان کشور در مقاطع حساس کشور ثابت کرده اند که پشتیبان نظام جمهوری اسلامی هستند ابراز کردند: کاندیداها نباید گسل های اعتقادی، زبانی، قومی، دینی و طایفه ای را برای کسب رای تحریک کنند و نباید با رفتار خود موجب امید دشمنان و طمع ورزی آنان برای تکرار توطئه گذشته شد.

امام جمعه موقت قم با تاکید بر اینکه باید انتخابات موجب آبرو برای کشور و نظام شود افزودند: باید زمینه برای حضور آزاد افراد با سلایق مختلف برای انتخاباتی پرشور و آگاهانه و نمایش اتحاد ملت ایران فراهم شود.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود 23 اردیبهشت ماه سالروز لغو کاپیتولاسیون درزمان رژیم گذشته را مورد اشاره قراردادند و تصریح کردند: کاپیتولاسیون سند بردگی و اسارت ملت ایران بود که بر اساس آن اگر یک آمریکایی درایران دچار جنایت می شد حق محاکمه آن در ایران وجود نداشت و این وضعیت رقت بار موجب خروش فریاد امام راحل و در پی آن تبعید ایشان شد.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به نقش عالمان و رهبران دینی در طول تاریخ ادامه دادند: اگر در جامعه انحرافی ایجاد و یا زمینه تسلط بیگانگان فراهم می شد، مراجع تقلید با یک فتوا و یک جمله بساط استعمارگران را به هم می ریختند که نمونه بارز آن فتوای مرحوم آیت الله شیرازی در حرمت استعمال تنباکو بود که این مرجع بزرگ تاریخ با یک فتوا بساط شاهنشاهی و پیر استعمار را به هم ریخت.

ایشان دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالروز میلاد امام زمان(عج) گفتند: نه تنها شیعیان و مسلمانان بلکه پیروان سایر ادیان و مکاتب نیز انتظار روزی را می کشند که منجی عالم ظهور کند و دنیا را پر از عدل و داد کند.

آیت الله حسینی بوشهری، با بیان اینکه انتظار دارای ابعاد عقیدتی، روانی، سیاسی، اخلاق و تربیتی است افزودند: انتظار معلم اخلاق است چرا که انتظار موجب امید به زندگی بهتر، اصلاح امور، عدالت خواهی و تربیت نفس می شود و انسان منتظر در پرتو انتظار احساس می کنیم معلمی در کنار ما است که به تعلیم و تادیب او می پردازد.

ایشان رعایت تقوا و اخلاق را از جمله شاخص های منتظر واقعی دانستند و ادامه دادند: امروز یکی از ضروری ترین نیازهای جامعه اخلاق است و متاسفانه امروز با کمبود رعایت اخلاق در جامعه مواجه هستیم.

امام جمعه قم به برخی شعارهای کاندیدا اشاره کردند و گفتند: نامزها باید شعارهای خود را بر اساس اختیارات قانونی ارائه دهند و از گفتن شعارهای بی ‌اساس و بدون پشتوانه به مردم دوری کنند و دست به تخریب و افترا علیه یکدیگر نیز نزنند.

موضوع مهدویت و ظهور منجی تنها ویژه مسلمانان نیست و سایر ادیان و مذاهب نیز بر آن اعتقاد دارند.

در دوران غیبت منتظران وظایف خاصی دارند که باید به آن توجه داشته و همواره بکوشند تا زمینه ظهور حضرت حجت(عج) را فراهم آورند.

متاسفانه کمبود اخلاق و رعایت این امر امروزه در جامعه مشاهده می شود که باید همواره کوشید تا اخلاق مداری در جامعه رعایت شود.

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه به انتخابات اشاره کردند و بیان داشتند: خودباوری و تکلیف گرایی مهمترین موضوع در خصوص انتخابات است که به عنوان مظهر مردم سالاری دینی به شمار می آید.

خودباوری و تکلیف گرایی امر مهمی است که باید وظیفه خود را دانسته و به درستی و آگاهی در این انتخابات شرکت کنیم.

همگان وظیفه ‌داریم که با شناخت کافی و بررسی معیارهای لازم به فردی رای دهیم که دارای معیارهای لازم  باشد.

حضور مردم در انتخابات موجب شکست و یاس دشمنان می شود و مردم ما هر جایی که به حضور آنها نیاز بوده در صحنه حاضر شده اند و این حضور موجب شکست دشمن شده است.

ایشان به برخی شعارهای کاندیدا اشاره کردند و گفتند: نامزها باید شعارهای خود را بر اساس اختیارات قانونی ارائه دهند و از گفتن  شعارهای بی ‌اساس و بدون پشتوانه  به مردم دوری کنند و دست به تخریب و افترا علیه  یکدیگر نیز نزنند.

آیت الله حسینی بوشهری ابراز داشتند: کاندیدا که در مناظرات شرکت می کنند توجه داشته باشند که واژگان آنها الگویی برای مردم است و طبق فرمایش رهبر انقلاب باید همه اقدامات خود را معطوف به حمایت از مستضعفین، مشکلات معیشتی، اشتغال و رکود کنید.

امام جمعه  قم، یکی از ارکان مهم انتخابات به ویژه در جامعه اسلامی را حضور حداکثری مردم دانستند و گفتند: باید زمینه را برای برگزاری انتخاباتی سالم، قانون مند و با حضور حداکثری مردم فراهم کنیم.

در حال حاضر مهمترین مساله در کشور انتخابات است چرا که انتخابات مظهر خودباوری و تکلیف باوری است؛ همه وظیفه داریم در روز رای گیری پای صندوق ها بیائیم.

مسئولان باید مردم را باور کنند و مراقب باشند طبق قانون عمل شود و تسهیلات را برای حضور مردم در انتخابات فراهم سازند.

مردم تاکنون با حضور خود انقلاب را نگاه داشته اند و همچنان نگاه می دارند اگر در طول 38 سال دشمن جرات نکرده نقشه های خود را عملی کند به دلیل حضور جدی مردم در صحنه انقلاب است.

مسئولان همچنین تلاش کنند امنیت در انتخابات فراهم شود رهبرمعظم انقلاب نیز در سخنان خود فرمودند اگر افرادی بخواهند اخلالی در انتخابات ایجاد کنند سیلی محکمی از ملت ایران خواهند خورد.

خطیب جمعه قم یادآور شدند:همچنین نامزدهای محترم که مورد تائید شورای نگهبان قرار گرفته اند علاوه بر رعایت قانون شعارهایی بدهند که در چارچوب توانایی آن ها و اختیارات قانونی باشد و وعده های بی اساس ندهند بلکه اگر مسئولیت پذیرفتید با کار جهادی به مردم وعده بدهید.

کاندیداها دست به افترا و تخریب یکدیگر نزنند مردم مناظرات را پیگیری، مسائل را مشاهده و رصد می کنند و در این زمینه رعایت اخلاق متین ترین شیوه است

آیت الله حسینی بوشهری تاکید کردند: همه ملت ایران در کنار انقلاب و همه در خدمت نظام هستند و ملت ایران تابع نظام اسلامی می باشد.

ایشان با اشاره به رویدادهای این هفته با گرامیداشت سالروز میلاد حضرت مهدی(ع) تصریح کردند:ایشان در سامراء به دنیا آمد و در 5 سالگی پدر خود را از دست داد و در کودکی به امامت رسید.

روزی با ظهور ولی عصر(عج) جهان پر از عدل و داد می شود ایشان دارای دو غیبت صغری و کبری می باشد و ما نمی دانیم تا چه زمانی این دوران غیبت کبری به طول می انجامد.

ما در دوران انتظار به سر می بریم شخص منتظر در شرایطی خاصی به سر می برد مساله انتظار ابعاد مختلف اخلاقی و اعتقادی و روانی و سیاسی دارد؛ بالاترین اعمال افراد انتظار است ما در انتظار برپایی حکومت عدل هستیم و خود را ملزم به رعایت اخلاق و دوری از معصیت ها می دانیم.

یکی از ابعاد مهم انتظار رعایت اخلاق است ضروری ترین مساله در جامعه ما اخلاق است جامعه ما با کمبود اخلاق مواجه شده است.

امام جمعه قم در باره 23 اردیبهشت روز نقد کاپیتولاسیون است خاطرنشان کردند:این سند بردگی ملت ایران در برابر آمریکائی ها بود امام راحل در آن روز فریاد کشید و در برابر این کاپیتولاسیون اعتراض کرد با تلاش امام این سند اسارت از بین رفت.

ایشان با اشاره به جایگاه علما در بیداری جامعه بیان کردند: عالمان و رهبران دینی همواره در مقابل انحراف و کژی ها ایستاده اند و یا یک فتوا بساط استعمارگران را بر هم ریختند.

آیت الله حسینی بوشهری پیرامون درگذشت تعدادی از کارگران در حادثه معدن خاطرنشان کردند: کارگران زحمت کشی که با درآمد کم چرخ اقتصادی کشور را به حرکت در می آورند نیاز به حمایت بیشتری دارند.

آیت الله حسینی بوشهری در خصوص آثار امر به معروف و نهی از منکر بیان کردند:این فریضه الهی آثار فردی و اجتماعی فراوانی دارد و موجب رونق ارزش های دینی می شود و در جهت گسترش عدالت اجتماعی زمینه سازی می‌کند.

در پرتو امر به معروف و نهی از منکر جامعه دینی اقتدار پیدا می کند و چنین جامعه ای تسلیم دشمن نمی شود و امنیت پایدار در عرصه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به وجود می آید و جامعه اسلامی در مقابل هجمه های دشمن به امنیت می رسد.

آیت الله حسینی بوشهری تصریح کردند:در جامعه ای که امر به معروف و نهی از منکر رونق دارد فساد و فقر نیست و جامعه می تواند در تولید و اشتغال و فعالیت های اقتصادی نیز به پیشرفت و تعالی برسد.

Please publish modules in offcanvas position.