خطبه های نماز جمعه مورخ 96/04/02

 

بسمه تعالی

مشروح خطبه ‏های نماز جمعه

حضرت آیت الله حسینی بوشهری

 

مورخ 96/04/02                                                   خطبه شماره 136

 

خطبه اول

السلام عليکم و رحمت الله و برکاته، السلام عليک يا حجة الله، السلام عليک يا بقية الله في أرضه، السلام علي المهدي الذي وعد الله عز و جل أن يملأ به الأرض عدلاً و قسطاً کما ملئت ظلماً و جوراً

أعوذ بالله من الشيطان الرجيم

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد لله نَحْمَدُهُ و نَسْتَعينُهُ و نَسْتَغْفِرُهُ و نَسْتَهْديهِ و نُؤمِنُ بِهِ و نَتَوَکَّلُ عليه و نعوذ بالله من شُرورِ أنفسنا و من سيئات أعمالنا و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريک له و نُصَلّي و نُسَلِّمُ علي حبيبه و نجيبه و خيرته في خلقه، حافظ سِرِّهِ و مُبَلِّغِ رسالاته، بشير نعمته و نذير نقمته، سيدنا و نبينا حبيب إله العالمين أبا القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين المُکَرَّمين الهدات المهديين و اللعن الدائم علي أعدائهم أجمعين من الآن إلي قيام يوم الدين آمين يا رب العالمين

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله، قال مولانا و مقتدانا امام حسین(ع): «أُوصِیکُمْ‌ بِتَقْوَی‌ اللَّهِ‌ فَإِنَ‌ اللَّهَ‌ قَدْ ضَمِنَ‌ لِمَنِ اتَّقَاهُ أَنْ یُحَوِّلَهُ عَمَّا یَکْرَهُ إِلَی مَا یُحِبُ‌ وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِب»؛[1]بندگان خدا  خودم و شما را به تقوای الهی سفارش میکنم. امام حسین (ع) میفرمایند: شما را به تقوای الهی سفارش میکنم، زیرا خداوند برای کسی که تقوای الهی داشته باشد ضمانت کرده که حالش را از آنچه ناخوش دارد به آنچه که دوست میدارد دگرگون سازد و از آنجا که گمان ندارد روزیش دهد.

پیامدهای ترک امر به معروف و نهی از منکر

در خطبه های گذشته پیرامون فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر مطالب فراوانی را بیام کردیم. بحث ما به اینجا رسید که پیامدهای  ترک امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ پیامدهای ترک امر به معروف و نهی از منکر در دو بعد فردی و اجتماعی بود. در جلسه گذشته به بخشی از این پیامدها اشاره کردیم. در بحث پیامدهای فردی ترک امر به معروف و نهی از منکر، به انحطاط شخصیت، سستی و ضعف ایمان فرد، محروم شدن از قرب الهی اشاره کردیم.

پیامد فردی ترک امر به معروف و نهی از منکر

امروز به بحث پایانی پیامد فردی ترک امر به معروف و نهی از منکر اشاره میکنیم.

شریک شدن در گناه دیگران. کسانی که امر به معروف و نهی از منکر را ترک میکنند و نسبت به انجام فرائض الهی کوتاهی میکنند و به آن توجهی نمیکنند، و دست روی دست میگذارند و برای حفظ خودشان به این فریضه بی توجه میشوند در گناه دیگران شریک میشوند.

در کلام نورانی رسول خدا و امامان معصوم به این نکته اشاره شده است که، اگر انسان از طریق لسان و اقدام عملی نمیتواند امر به معروف کند لا اقل یک تنفر و انزجار قلبی پیدا کنند. برای او منکر موجب تنفر باشد و به سادگی از کنار منکر عبور نکند.

امام صادق(علیه السلام) تعبیر جالبی دارند که موید همین نکته است. « من له جار و یعمل بالمعاصی فلم ینهه فهو شریکه »[2]؛ هرکس همسایه ای را داشته باشد که گناه می کند ولی او را نهی نکند، شریک در گناه اوست.

در کلماتی که از وجود مقدس امام باقر(علیه السلام) نقل شده، تعبیر عجیبی دارند و حالات حضرت شعیب را نقل میکند. به حضرت شعیب از جانب خداوند خطاب میشود تعدادی از خوبان و تعدادی از بدان قوم تو به هلاکت خواهند رسید، حضرت شعیب متعجبانه میپرسید درست است بدان بخاطر رفتار زشتشان کیفر می بینند، ولی خوبان چرا باید کیفر ببیند؟ پاسخ خدای متعال این است که خوبان جامعه شما در مقابل گناه سکوت میکنند و عکس العملی نشان نمیدهند، لذا مورد غضب الهی قرار میگیرند.

واقعیت مطلب این است در جامعه ما اگر اعلام انزجار کنیم، جمعیتی که الان در ایجا حضور دارند اگر هر روز تصمیم بگیرند در مقابل منکری از منکرات الهی ایستادگی کنند، دیگر در فضای جامعه دینی و اسلامی ما منکری باقی نخواهد ماند. محافظه کاری ها، تعارفها کار دست ما داده است، در نتیجه منکر به راحتی در جامعه انجام میگیرد.

این آسیبهای فردی ترک امر به معروف و نهی از منکر بود. انشاء الله در خطبه آینده درمورد آسیبهای اجتماعی ترک امر به معروف و نهی از منکر اشاره خواهم کرد.

دعای پایانی خطبه اول

«إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ»[3].

پروردگارا ما را بیامرز. روز به روز بر شکوه امت اسلامی ما بیفزای. پروردگارا از تو می طلبیم به همه این جمع حسن عاقبت مرحمت بفرما. در فرج مولایمان تعجیل بفرما؛ به امام راحلمان و مراجع گذشتهمان روح و رضوان عنایت فرما. به مقام معظم رهبری و سایر مراجع تقلید عزت و سلامت و طول عمر با برکت مرحمت بفرما. به جوانان ما غیرت دینی عنایت بفرما؛ به خانواده مکرم شهیدانمان صبر و اجر عنایت بفرما.

«ان احسن الحدیث و ابلغ الموعظه کتاب الله العزیز الحکیم»

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ * فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ * إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الأبْتَرُ.

صدق الله علی العظیم

خطبه دوم

السلام علیک یا بنت رسول الله السلام علیک یا بنت ولی الله السلام علیک یا اخت ولی الله السلام علیک یا فاطمة یا بنت موسی بن جعفر اشفعی لنا فی الجنة فإنّ لک عند الله شأناً من الشأن.

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین بارئ الخلائق اجمعین ثم الصلاة و السلام علی سیدنا و نبینا حبیب اله العالمین، ابی القاسم محمد(ص) و علی آله الطیبین الطاهرین، اللهم صلّ و سلم علی مولانا امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب و علی فاطمة الزهراء سیدة نساء العالمین و علی الحسن و الحسین سیدی الشباب اهل الجنة و علی علی بن الحسین زین العابدین و امام العارفین و علی محمد بن علیٍّ الباقر و علی جعفر بن محمد الصادق و علی موسی بن جعفر الکاظم و علی علیٍّ ابن موسی الرضا المرتضی و علی محمد بن علی الجواد و علی علی بن محمد الهادی و علی الحسن بن علی الزکیّ العسکری و علی الحجة القائم المهدی. حججک علی عبادک و امنائک فی بلادک بهم نتولی و من اعدائهم نتبرئُ الی یوم القیامة.

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله؛قال مولانا و مقتدانا الامام الصادق(ع) : «عليکم بتقوي الله والعمل بطاعته واجتناب معصيته و اداء. االمانه لمن ايئتمنکم و حسن صحا به لمن صحبتموا و ان تکونوا دعاتاّ صامتين» ؛ بندگان خدا خودم و شما را به تقوای الهی سفارش میکنم. وجود مقدس امام صادق(علیه السلام) ما را سفارش به تقوا میکنند و میفرمایند: بر شما باد به تقوای الهی و عمل به دستورات الهی و پرهیز از گناه و امانتداری نسبت به کسی که به شما اعتماد کرده است و خوشرفتاری نسبت به کسی که همنشین شماست.

بیان مناسبها

در خطبه دوم به بیان مناسبتها و نکاتی اشاره میکنم.

آخرین جمعه ماه مبارک رمضان است، چند روزی به پایان ماه رمضان باقی مانده است. حدود یک ماه درهای رحمت الهی به روی ما باز بود. در شبهای قدر شیطان در زنجیر بود و مشمول عنایات الهی بودیم. این چند روز باقی مانده را قدر بدانیم. دعاها، نیایشها، مناجاتها و تهجد، راز و نیازها و انس با قرآن و آنچه از کار خیر و نیکی و رسیدگی به ایتام از دست شما بر می­آید دریغ نورزید. این سفارش خدای متعال است.

روز جهانی قدس

نمازگزاران ما امروز از بیانات برادر عزیزمان جناب اقای رئیسی بهرمند شدند. من هم به نکات کوتاهی اشاره میکنم. حضرت امام در اقدامی هوشمندانه، آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان روز قدس اعلام کردند. این روز یک مناسبت رسمی در جمهوری اسلامی است. سالها مردم ما با این روز انس گرفتند. راهپیمایی با شکوه مردم در ایران و تمام جهان نشانگر این است که، فریاد امام بر دلهای بیدار دلان نشسته است. روز قدس، روز وحدت و اراده اسلامی، روز ایستادگی در مقابل مستکبران، روز فریاد علیه ظالمان و روز دفاع از مظلومان است.

مصداق روشن آیه «وَلَا تَرْكَنُوا إِلَى الَّذِينَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ»[4]؛ (و به كسانى كه ستم كرده‏ اند متمايل مشويد كه آتش [دوزخ] به شما مى‏رسد) فریادهایی است شما میزنید. نه تنها اتکای به ظالم نمیکنید بلکه؛ علیه ظالم فریاد میکشید.

قصه پرغصه فلسطین بسیار دردناک است و هر انسانی وقتی میشنود،  انساهای زیادی از سرزمین مادری خود بخاطر توطئه فرا منطقهای بیرون رانده شدند دلشکسته و رنجیده میشود. مردم فلسطین را روزانه از سرزمینشان بیرون میکنند، شکنجه و زندانی میکنند و آنها را از حقوق مسلمشان محروم میکنند و به تعبیر رهبر انقلاب یک موجودیت حقیقی را به یک موجودیت جعلی تبدیل کردند. از سراسر دنیا افرادی را وارد کشور آنها میکنند و آنها را جایگزین فلسطینی ها کنند.

برادران و خواهران! ما امروز در شرایط بحرانی و سخت قرار داریم. دشمنان ما برای اینکه فکر جامعه و امت اسلامی را از مساله فلسطین منحرف کنند، اختلافهای بین کشورهای اسلامی، ایجاد گروهک­ها و مجموعه­هایی مثل داعش و تکفیری ها را ایجاد کردند. روز به روز گام های بالاتری برداشتند. آن روز کشورهای عربی و اسلامی با صفی واحد در آن جنگ شش روزه در مقابل اسرائیل ایستادند، متاسفانه امروز نه تنها از آن مسائل خبری نیست بلکه، مهره را عوض میکنند وتا این مهره در منطقه ما وابستگی خود را در مقابل مبلغ ناچیز 500میلیارد دلار در عمل به آنها ابراز کند. این اوج وقاحت و رسوایی دشمنان ما میباشد. در مقابل جمهوری اسلامی ائتلاف عربی، عبری و غربی درست میکنند به جرم این که، جمهوری اسلامی فریاد مظلومیت امت اسلامی را سر میدهد و از سرزمین قدس و قبله اول مسلمانان حمایت میکند. ما با صراحت اعلام میکنیم اگرچه سرزمین فلسطین اشغال شده و این دستگیری ها و اهانت ها ادامه دارد، اما ما با صدای رسا و به پیروی از رهبر عزیز و فرزانه  خود اعلام میکنیم مساله فلسطین همچنان مساله مهم و اولویت دار جامعه اسلامی و ایران اسلامی است.

ما امروز تنها راه پیروزی ملت فلسطین را در اتکا و اتکال به ذات کبریایی حق تعالی میدانیم، باید از خدا مدد بطلبند، به تعبیر رهبر عزیز ما، هر راه دیگری که بروند عقیم و بی نتیجه خواهد بود.

انشاء الله روزی فرا خواهد رسید که ما در همین مصلی و ملت ما در مصلاهای کشور برای پیروزی و آزادی مردم مظلوم فلسطین جشن پیروزی بگیریم.

اقدامات تروریستی داعش در ایران

داعش چند روز قبل اقداماتی کور انجام دادند و تعدادی از هموطنان ما به شهادت رسیدند و عده­ای نیز زخمی و مجروح شدند. واقعیت مطلب این بود که ملت ما از مسئولان و نیروهای مسلح، سپاه و بسیج یک انتظاری داشتند که پاسخ و سیلی محکمی به این گروه از خدا بی خبر بدهند. خوشبختانه سپاه عزیز ما سیلی محکم ملت ایران را نه تنها در گوش داعشیها نواخت، بلکه خبر اول بین المللی و جهان شد و این جمله تحلیلگران غربی است. ما به نیروی سپاه، نیروهای امنیتی و بسیج خود که در کنار نیروهای خود جنگ را به خوبی اداره کردند، صمیمانه تبریک میگوییم. انشاء الله امیدواریم همچنان در صحنه قهرمان بمانید و برای امت اسلامی الگو باشید.

حادثه سوء قصد به مقام معظم رهبری

روز ششم تیرماه، حادثه سوء قصد به رهبر عزیز ما در مسجد ابوذر تهران اتفاق افتاد. آنجا که خدا بخواهد عزیزی را به عنوان ذخیره برای ملت ایران و همه کسانی که دل در گرو حقیقت دارند، نگه دارد، هیچ چیز کارساز و مانع نخواهد شد. هدف دشمنان به سنگ خواهد خورد.

شهدای هفتم تیر

روز هفتم تیر، روز حساسی است و دو جلوه دارد1. انگیزه دشمن برای از بین بردن نظام جمهوری اسلامی و 2. استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی. آنها آمده بودند تا کار را با انفجار حزب تمام کنند، شخصیتی چون آیت الله بهشتی را که مدیریت و تدبیر، سعه صدر و دانش وسیع و آگاهی او که زبانزد دوست و دشمن بود را به شهادت رساندند. دشمن نمیدانست که این انقلاب هر روز جوانه میزند و به رشد و بالندگی میرسد و امروز انقلاب ما به تعبیر رهبر عزیز ما، به درختی تناور تبدیل شده است.

یاد و خاطره شهدای هفتم تیر را گرامی میداریم.

روز قوه قضاییه

این روز را به قضات عزیز و بزرگوار و ریاست محترم قوه قضاییه تبریک میگویم. چند نکته دارم:

نکته اول: بخش عظیمی از کارایی نظام به کارایی دستگاه قضایی برمیگردد. برای پاسخکویی به مطالبات رهبری و مردم و نظام گرچه کارهای خیلی خوبی انجام گرفته، اما مردم ما همچنان انتظار اجرای عدالت، احقاق حقوق مردم، ایستادگی در مقابل زورگویان، قانون شکنان و متخلفان از دستگاه قضا دارند و این انتظار طبیعی است. مردم امنیت اخلاقی و اجتماعی و اقتصادی میخواهند و قوه قضاییه که خدای متعال به عزیزان ما آبرو عنایت کرده است انشاء الله دست به کار شوند و کار و برنامه ها را به جایی برسانند که مشکلاتی سر راه مردم نباشد.

مصوبه سنای آمریکا

تعبیر رهبری به نخست وزیر عراق را باید همچنان تکرار کنیم. ایشان به نخست وزیر عراق فرمودند: به آمریکا اعتماد نکنید. هرکس به آمریکا اعتماد کرده، سرنوشتش معلوم است. مصوبه سنای آمریکا در مورد تشدید تحریم ها نسبت به ملت ایران است و این اوج خباثت دشمنان ما است.

« يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ »[5]؛ مى‏ خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهد گردانيد.

ربنا اتنا فی الدنیا حسنه و فی الاخره الحسنه و قنا عذاب النار.

پروردگارا در فرج مولایمان تعجیل فرما. تا از ماراضی نشوی ما را ازاین دنیا مبر. روح بلند رهبر ما عالیست، اعلی بگردان. به رهبر عزیز و فرزانه انقلاب ما عزت، سلامت و طول عمر با برکت عنایت بفرما. به رزمندگان ما عزت بیشتر عنایت بفرما. به خانواده مکرم شهیدانمان صبر و اجر کرامت فرما. توطئه دشمنان را به خودشان برگردان.

ان احسن الحدیث و ابلغ الموعظه کتاب الله العزیز

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ* اللَّهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ* وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ

صدق الله العلی العظیم.

 

 [1] . تحف العقول، ص 170.

[2] .  إرشاد القلوب، ، ج۲، ص ۱۸3.

[3] . سوره نحل، آیه90.

[4] . سوره هود:11، آیه113.

[5] . سوره صف:61، آیه8.

Please publish modules in offcanvas position.