خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ 93/06/21 به امامت حضرت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری«دامت برکاته»

حضرت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری«دامت برکاته» معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم فرمودند: بر اساس قرآن و روایات اسلامی می توانیم منشور حقیقی و صحیح سبک زندگی را به دست بیاوریم.
امام جمعه قم در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد با بیان اینکه باید مرزهای الهی را شناخت و از تجاوز به خطوط قرمز آنها پرهیز کرد اظهار داشتند: عواملی وجود دارند که انسان ها را به مرزشکنی سوق می دهند و در مقابل هم راهکارهایی برای بر حذر بودن از آنها وجود داد که مهمترینشان، توجه به پیامدهای منفی گناه در هر دو دنیاست.
ایشان افزود: یکی از مهمترین مسائل پیش روی هر فرد در زندگی این دنیا، توجه به اصول حاکم بر روابط اجتماعی است که با بررسی آیات قرآن و احادیث و روایات بجا مانده از حضرات معصومین(ع) می توانیم به بهترین سبک زندگی اجتماعی دست یابیم.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه نیازهای انسان او را به زندگی اجتماعی و تعامل با دیگران سوق می دهند تا بهره مندی کاملی از زندگی مادی خود داشته باشند فرمودند: با این حال حقیقت آن است که صرف ارتباط داشتن با دیگران کافی نیست و اگر به دنبال استمرار زندگی اجتماعی خود هستیم باید قوانین و ضوابطی را هم برای این روابط تعیین و به آنها عمل کنیم.

امام جمعه قم فرمودند: چنانچه روابط اجتماعی ضابطه مند نباشند آنگاه هرج و مرد در جامعه رواج می یابد و نمی توان در جامعه به زندگی سالم ادامه داد.
ایشان با تاکید بر رعایت این قوانین و ضوابط در همه عرصه های زندگی اجتماعی از جمله سیاست، اخلاق و اقتصاد فرمودند: چنانچه به اصول اجتماعی پایبند باشیم به تدریج این امور به عنوان فرهنگی اجتماعی در میان مردم نهادینه می شوند.
آیت الله حسینی بوشهری اضافه کردند: نهادینه شدن اصول روابط اجتماعی مهمترین عامل در تحقق روابط صحیح میان مردم به شمار می رود؛ آموزه های مترقی قرآن و روایات اسلامی دو منبع و منشور صحیح برای روابط اجتماعی در میان مسلمانان به شمار می روند که باید مورد توجه قرار گیرند.
معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه در این بین ابتدا باید به ارزش های درونی پرداخت و آنها را تقویت کرد فرمودند: این ارزش ها زمینه ساز قوانین و ارزش های اجتماعی و رفتاری هستند؛ در قرآن و احادیث اسلامی، نمونه های فراوانی از این دستورات و ضوابط وجود دارند که با زندگی روزمره ما در ارتباط هستند.

ایشان ادامه دادند: نخستین مسأله در این بین، شخصیت انسانی است که سه دیدگاه در مورد آن وجود دارد؛ دیدگاهی که همه ابعاد شخصیتی انسان را مربوط به وراثت می داند و رویکرد دیگری که همه آن را منوط به شرایط محیطی در نظر می گیرد در حالیکه هر دو دیدگاه افراط و تفریط را در پیش گرفته اند و فارغ از اینها، اسلام دیدگاهی منطقی و متعادل را در پیش گرفته یعنی شخصیت انسان را برگرفته از وراثت و محیط می داند و هر دو عامل را در این زمینه موثر معرفی می کند.
نماینده مردم شریف استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری در خطبه دوم نماز جمعه ان هفته قم به آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه و تحصیل بیش از 80 هزار نفر طلبه در قم اشاره کردند و فرمودند: طلاب رسالتی سنگین و مهم بر دوش گرفته اند که باید همواره به آن توجه داشته و در همان مسیر حرکت کنند.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور در ادامه خاطرنشان کردند: 26 شهریور، کشتار مردم مظلوم فلسطین در سال 1970 به دستور پادشاه اردن را به یاد می آورد و چند سال پس از آن هم قتل عام زنان و کودکان در صبرا و شتیلا رخ داد البته صهیونیست ها هیچگاه دست از جنایت بر نداشته اند و اخیراً هم در مقابل چشمان مدعیان حقوق بشر، جنایاتی فجیع را در غزه رقم زدند.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم بخش دیگری از خطبه دوم را به عمل جراحی موفقیت آمیز بر روی رهبر معظم انقلاب اختصاص دادند و افزودند: ایشان خودشان فرمودند مردم نگران نباشند ولی دعا کنند؛ مراجع تقلید هم پس از عمل جراحی به عیادت ایشان رفتند و برخی هم تماس تلفنی داشتند که از همه آنها تشکر می کنیم و خداوند را هم شاکریم که نعمت ولایت به ما بخشید و امروز هم شاهد سلامتی و تندرستی حضرت آیت الله خامنه ای هستیم.

ایت الله حسینی بوشهری در ادامه به بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع خبرگان رهبری اشاره و تصریح کردند: ایشان به دیدگاه برخی افراد در مواجهه با غرب اشاره فرمودند که معتقدند یا باید تسلیم شد یا آنها ما را وادار به تسلیم می کنند البته غرب با تکیه بر دو ویژگی به این نقطه رسیده که هر دو آنها در حال فروپاشی هستند، نخست ارزش های نظری و اخلاقی که البته با جنایات 70 سال گذشته آنها همه این شعارها رنگ باخته اند و دیگری هم هیمنه نظامی که با پیروزی انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی این قدرت پوشالی آنها نیز در هم شکسته شد.
خطیب جمعه قم در بخش دیگری از سخنان خود به استقرار دولت قانونی عراق که مورد تایید ایران، مراجع تقلید و بسیاری از کشورهای جهان است اشاره کردند و فرمودند: امیدواریم با عنایات الهی، توجهات امام عصر(عج) و اقتدار دولت، ثبات و آرامش در این کشور برقرار شود.
ایشان در خاتمه با اشاره به حوادث اخیر در یمن عنوان داشتند: دولت امروز این کشور بازمانده همان رژیم گذشته است و با اینکه مردم یمن مطالبات مسالمت آمیز و به حقی دارند باز هم سرکوب و قتل عام می شوند در حالیکه تجربه تاریخی نشان داده است ملت ها و کشورها را نمی توان با زور گلوله نگاه داشت و اداره کرد.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه های نماز جمعه این هفته قم فرمودند: مسئولین نظام به گونه‌ای در خصوص فرهنگ ملت، باورهای دینی، اعتقادات مردمی و منویات مراجع تقلید و متدینان سخن نگویند که حالت یأس در مردم ایجاد شود

آیت‌الله سید هاشم حسینی‌بوشهری در خطبه‌های نماز ‏جمعه این هفته قم از قرآن، احادیث و روایات به عنوان منابع عظیم برای مسلمانان دانستند و اظهار کردند: این دو ‏منشور زندگی صحیح و قانونمند برای جوامع اسلامی است.

معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مسئولین نظام توصیه کردند؛ در خصوص فرهنگ ملت، باورهای دینی، اعتقادات مردمی و منویات مراجع تقلید و متدینان سخنی به میان ‏نیاورید که حالت یاس و ناامیدی در میان مردم ایجاد شود.‏

امام جمعه قم فرمودند: دولت و مسئولان در خصوص حجاب و عفاف و فضای مجازی با ادبیات دیگری برخورد نکنند؛ چراکه این ادبیات موجب نارضایتی متدینین شده است و امیدواریم سخنان آنها طوری نباشد که بر روی آن ایستادگی کنند.

آیت‌الله سیدهاشم حسینی‌ بوشهری در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد، در سخنانی با اشاره به سالگرد ارتحال آیت الله حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم اظهار داشتند: شخصیت‌ها گاهی برکاتی دارند که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست و آیت الله حائری یزدی از جمله این شخصیت‌ها هستند که از عتبات به اراک و از آنجا به قم آمده‌اند و امروز برکات حوزه علمیه از چراغی است که این عالم برافروخته است.

ایشان با تبریک فرارسیدن آغاز سال تحصیلی حوزه علمیه فرمودند: سربازان امام زمان(عج) و عالمان و فضلا رسالت سترگی را در عصر غیبت برعهده دارند و باید کاری کنیم تا رضایت حضرت ولی عصر(عج) جلب شود.

حضرت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری«دامت برکاته» استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم با اشاره به جراحی موفقیت آمیز رهبر معظم انقلاب در روزهای گذشته با بیان اینکه امروز خداوند را بخاطر سلامت رهبر معظم انقلاب شاکریم، افزودند: خداوند نعمت‌های بی شماری را به ما داده است که نعمت رهبری از جمله نعمت‌های بزرگی است که ما امروز خداوند را بخاطر سلامت مقام معظم رهبری سپاسگزاریم.

ایشان ادامه داد: مقام معظم رهبری قبل از بستری شدن در جملات کوتاهی در برابر چشمان جهانیان فرمودند من به بیمارستان می‌روم برای یک عمل جراحی معمولی و مردم هم نگران نباشند اما معنای آن این نیست که نباید دعا کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کردند: رهبر معظم انقلاب در یک بیمارستان دولتی جراحی شدند و عمل ایشان نیز قبل از مراجعه بیماران و برای اینکه برای سایرین مزاحمت ایجاد نشود، ساعت 6:00 صبح صورت گرفت.

ایشان عنوان کردند: مردم از سراسر دنیا برای سلامت مقام معظم رهبری دعا کردند و مراجع معظم تقلید و مسئولان ارشد کشوری به عیادت ایشان رفتند و ارادت و عشق خود را به ایشان ابراز داشتند و برخی از مراجع نیز فرمودند که ما به صورت مرتب برای سلامت ایشان دعا می‌کنیم.

آیت‌الله حسینی بوشهری از خداوند خواست تا با کرامت خود به مقام معظم رهبری عزیز سلامت، اقتدار و نفوذ کلمه بیشتری عنایت فرماید.

ایشان در بخش دیگری از خطبه‌ها با اشاره به دیدار اعضای مجلس خبرگان با مقام معظم رهبری با بیان اینکه مطالب مهمی در این دیدار مطرح شد، افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند برخی‌ها می‌گویند جهان غرب به لحاظ نظری و توسعه‌ای جنبه الگو بودن دارد و ما مجبوریم از آنان پیروی کنیم، اما آنها پایه‌های ارزشی و سیاسی خود را از دست داده‌اند و دیگر به عنوان الگو مطرح نیستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری فرمودند: رهبر معظم انقلاب در این دیدار تاکید کردند که بعد از 70 سال پایه‌های نظم سابقی که در جهان از لحاظ نظری و سیاسی حاکم بود، در حال فروریختن است و مسائلی که امروز در غزه رخ می‌دهد نظریه‌های دفاع از حقوق بشر و دموکراسی آنها را زیر سوال برده است.

ایشان اضافه کردند: نظام نوینی بر اساس انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته که بزرگترین ضربه را به اقتدار سیاسی و نظامی دنیای غرب زده است و مقاومت ملت ایران در برابر جهان استکبار آنها را منزوی و زیر سوال برده است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور بیان داشتند: رهبر معظم انقلاب تأکید داشتند که دو نکته اساسی باید مدنظر ملت ایران باشد و ما باید از قضایای منطقه و جهان تحلیل درستی داشته باشیم و باید بدانیم که نظم نوینی در حال شکل گیری است و نظم غرب در حال فروپاشی است و ما باید در عرصه‌های علمی، اقتصاد و فرهنگ آمادگی‌های لازم را داشته باشیم.

 

Please publish modules in offcanvas position.