خلاصه خطبه های نماز جمعه مورخ94/07/24 به امامت حضرت آیت الله حسینی بوشهری «دامت برکاته»

حضرت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری «دامت برکاته» نماينده مردم شريف استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبري در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه سلام الله علیها برگزار شد با تسلیت فرارسیدن ماه محرم اظهار داشتند: در روایات آمده است در روز دوم ماه محرم کاروان حسینی به کربلا می‌رسد و حضرت نام این سرزمین را می‌پرسند و تا نام کربلا را می‌آورند امام حسین(ع) از مصیبت به خداوند پناه برد و بعد فرمود تا خیمه‌ها را علم کنند چرا که اینجا خون ما را به زمین خواهد ریخت.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، با اشاره به برگزاری مراسم حج امسال و حوادثی که در این ایام رخ داد ابراز داشتند: حوادث حج امسال به گونه‌ای بود که حج تحت الشعاع قرار گرفت.

ایشان افزودند: سقوط جرثقیل در مسجد الحرام و جان باختن تعدادی از حاجیان آغاز یک مصیبت بزرگ بود و فاجعه منا نیز حادثه‌ای دلخراش و تکان دهنده بود که بسیاری از زائران در حال احرام دعوت حق را لبیک گفتند.

آیت الله حسینی بوشهری، با بیان اینکه جایگاه حاجیانی که در منا به شهادت رسیدند از آن جهت که مهمان خداوند بودند بسیار بالا است افزودند: از طرف دیگر این حادثه برای خانواده‌های حاجیان بسیار سنگین بود و هنوز هم تعدادی از پیکرهای حاجیان ایرانی به خانواده‌هایشان بازنگشته است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، با بیان اینکه می‌بایست تصمیمات لازم در راستای پیشگیری از تکرار وقوع حادثه دلخراش منا درکشور عربستان سعودی در سال‌های آینده گرفته شود، افزودند: برای میزبانی از جمعیت ۳ میلیون نفری حاجیان می‌بایست تدارک بسیار مهیا کرد که متاسفانه در حج امسال ماموران عربستان سعودی راه را بر مسیر حجاج بستند و همین عامل موجب شد تا این حادثه رخ دهد.

امام جمعه قم تصریح کردند: عربستان امروز در جنگ با یمن درگیر است و در سایر کشور‌ها نیز درگیری‌هایی دارد و درد اخل کشور نیز اختلافات بسیاری دارند و از این بابت نمی‌توانند به مسائل مربوط به حج بپردازند و به همین دلیل این حادثه را به گردن حاجیان انداختند.

ایشان بیان داشتند: عربستان سعودی حتی حاضر نشد که به کشورهای قربانی دادند تسلیت بگویند و این امر علامت سوالی در ذهن حجاج کشورهای اسلامی ایجاد کرده است.

عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به سخنان حکیمانه رهبر معظم انقلاب در خصوص رفتار زننده عربستان سعودی در فاجعه منا اظهار داشتند:هیچ رهبری در دنیا در دفاع از ملتش اینگونه آزاده سخن نمی‌گوید و این نشاندهنده جایگاه مهم ولایت فقیه است.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کردند:همه ما دچار سردرگمی بودیم که در قضیه منا چه اقدامی انجام شود، اما در همین حال پیام مقام معظم رهبری سبب عزت ملت ایران شد و مردم احساس غرور کردند که چنین رهبری دارند.

آیت الله حسینی بوشهری، بیان کردند: بعد از بیانات مقتدرانه مقام معظم رهبری، از آن به بعد رفتار عربستان سعودی کمی تغییر کرد و امیدواریم روزی مراسم حج به گونه‌ای برگزار شود که هیچ گونه حادثه‌ای در آن رخ ندهد.

امام جمعه شهر مقدس قم با اشاره به بررسی موضوع برجام در مجلس شورای اسلامی فرمودند: با تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی؛ کمیسیونی در مجلس تشکیل شد و واقع بینانه تمام مسائل مربوط به برجام را مورد بررسی قرار دادند.

حضرت آيت الله سيد هاشم حسيني بوشهري «دامت برکاته» در ادامه عنوان کردند: روز بررسی برجام در مجلس روز تلخی برای مردم بود و مردم از نمایندگان انتظار دارند که صبور باشند و ما در احساس مسئولیت نمایندگان تردید نداریم اما باید در مقابل دوربین‌ها سنجیده‌تر سخن گفت.

امام جمعه قم، با بیان اینکه الزاماتی از سوی مجلس برای دولت در راستای اجرای برجام وضع شد افزودند: دولت و مجلس بر روی برداشتن تحریم‌ها می‌بایست تاکید کنند و رهبر معظم انقلاب نیز تاکید دارند که می‌بایست راه نفوذ دشمن در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، نظامی و امنیتی بسته شود.

آیت الله حسینی بوشهری تصریح کردند: ما با کشور‌ها مذاکره می‌کنیم اما نه با کشوری که خصمانه‌ترین اظهارات را نسبت به ملت ایران دارد.

ایشان ادامه دادند: ملت ما هوشیار و آگاه است و ما انتظار داریم که مذاکره کنندگان و نیز دولت و مجلس به‌‌ همان اندازه‌ای که ملت در صحنه هستند آنان نیز در صحنه حضور داشته باشندتا دشمن نتواند به این آب و خاک نفوذ کنند.

آيت الله حسيني بوشهري با اشاره به انتفاضه سوم مردم فلسطین ابراز داشتند: صهیونیست‌ها می‌خواستند مسجد الاقصی را از نظر زمانی بین مسلمین و یهودیان تقسیم کنند و همین امر موجب ایجاد انتفاضه سوم شد که امروز انتظار یاری و حمایت از تمامی ملت‌های مسلمان نسبت به مردم فلسطین وجود دارد.

امام جمعه قم همچنین بیان کردند: خبرهای بسیار خوبی از سوریه به گوش می‌رسد که روس‌ها با همکاری ایران و عراق ائتلاف جدید تشکیل دادند که برخلاف آن ائتلاف که سلاح و امکانات به داعشی‌ها می‌دهد این ائتلاف در حال مبارزه با تروریست‌ها است.

آیت الله حسینی بوشهری، با تسلیت شهادت سردار همدانی که جان خود را در راستای دفاع از مردم سوریه و ملت ایران اهدا کرد افزودند: اگر امروز ما در سوریه با تروریست‌ها نجنگیم باید در داخل دشمن با آن‌ها جنگ کنیم؛ از این رو می‌بایست صف آن‌ها را در کشورهای اسلامی از بین برد.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به جایگاه تقوا در دین اسلام فرمودند: تقوا موضوعی است که سبب عاقبت به خیری انسان می‌شود و حیات ارزشمندی را برای انسان‌ها به ارمغان می‌آورد.

امام جمعه قم در ادامه افزودند: اخوت و برادری در یک جامعه دارای آسیب‌هایی است که اگر به آن آسیب‌ها توجهی نشود، روح برادری از بین می‌رود، اگر مسئله برادری را در جامعه مطرح می‌کنیم باید نسبت به حقوقی که برادران ایمانی نسبت به یکدیگر دارند، توجه شود.

ایشان با اشاره به احادیث ائمه (ع) درباره لزوم توجه به برادران دینی بیان کردند: برادری در نظام ارزشی و حقوقی اسلام تنها شکل ظاهری و صوری و تشریفاتی ندارد، بلکه باید در عمل هم به وظایفی که وجود دارد توجه شود، امام صادق (ع) تاکید کردند که مومنان برادران یکدیگر هستند و اگر کسی برادر دیگری شد، باید راهنمای وی باشد و به او ظلمی نکرده و خلف وعده نکند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه جامعه اسلامی باید به ملت‌های مظلوم یمن و سوریه توجه کند، اظهار داشتند: در جامعه دینی نباید به‌گونه‌ای باشد که عده‌ای در رفاه و گروهی دیگر در فقر باشند. امروز در سراسر جهان ملت‌های مسلمان دست یاری به سوی ما دراز کرده‌اند که باید به آن‌ها توجه کنیم.

ایشان با اشاره به حدیثی از امام علی (ع) بیان کردند: تقوا با همه ویژگی‌هایی که دارد، راهی را انتخاب می‌کند که وابستگی به دنیا در آن جایی نداشته باشد و تنها خداوند و رضای‌الهی مدنظر باشد.

نماينده مردم شريف استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبري افزودند: آسیب‌های برادری دینی شامل دو دسته عقیدتی و رفتاری می‌شوند که در هر حال باید با اقدامات علمی از بروز آنها پیشگیری کرد.

امام جمعه قم با بیان اینکه برادران دینی نسبت به یکدیگر دارای حقوقی هستند بیان داشتند: در روایات اسلامی به این حقوق اشاره شده از جمله اینکه مومنان باید نسبت به یکدیگر وفای به عهد داشته و از نیرنگ و فریب بپرهیزند همچنین باید مراقب و راهنمای یکدیگر باشند.

ایشان ادامه دادند: از دیگر حقوق میان برادران دینی می‌توان به مسئولیت‌پذیری آنها نسبت به یکدیگر اشاره کرد به این معنا که مواسات در میان آنها رواج یابدT یعنی مومنان یکدیگر را در اموال خود شریک بدانند و حتی در این زمینه، دیگران را بر خود مقدم بدارند ضمن اینکه حفظ احترام مومنان در جمع نیز ضروری است و جزو همین حقوق محسوب می‌شود.

Please publish modules in offcanvas position.